Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.96.2022.2.MKU
Czy i w którym momencie udokumentowane w sposób przewidziany w przepisach o podatku dochodowym koszty Inwestycji drogowej stanowią u Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który m.in. dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy i w którym momencie udokumentowane w sposób przewidziany w przepisach o podatku dochodowym koszty Inwestycji drogowej stanowią u Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Sp. z o.o. Sp.k. (dalej „Wnioskodawca”) ma siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce oraz jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską. Sprzedaż Wnioskodawcy opodatkowana jest 8 proc. stawką VAT lub 23 proc. stawką VAT.
Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376 ze zm.) Wnioskodawca w 2019 r. zawarł z Miastem P (dalej „Miasto”) umowę określającą szczegółowe warunki realizacji inwestycji drogowej (dalej odpowiednio „Umowa” oraz „Inwestycja drogowa”). Umowa została zawarta w związku z realizacją przez Wnioskodawcę projektu deweloperskiego polegającego na budowie budynków wielorodzinnych wraz z halami garażowymi podziemnymi, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą techniczną. Realizację inwestycji zaplanowano w trzech etapach.
W Umowie Wnioskodawca zobowiązał się wobec Miasta do przygotowania inwestycji obejmującej m.in. budowę: odcinka jezdni, zjazdów, chodników, założenia zieleni, odwodnienia, oświetlenia ulicznego. Umowa zobowiązuje Wnioskodawcę także do przebudowy chodnika wraz z poprawą warunków oświetlenia wzdłuż Etapów 1 i 2 inwestycji. Zgodnie z Umową Wnioskodawca zobowiązał się Inwestycję drogową wykonać własnym staraniem i sfinansować. Zgodnie z Umową po zakończeniu Inwestycji drogowej następuje jej odbiór przez Miasto (nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej przez Wnioskodawcę na rzecz Miasta). Zgodnie z Umową i aneksem Inwestycja drogowa składa się z dwóch etapów. Zgodnie z Umową Inwestycja drogowa jest w całości realizowana na działkach będących własnością Miasta.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty