02.08.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.372.2022.1.IR

Skutki podatkowe zawarcia umowy powiernictwa.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego – jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

2 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 27 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy powiernictwa.

Uzupełnili go Państwo pismem z 28 kwietnia 2022 r. (data wpływu 2 maja 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Pan A.B.,

2)Zainteresowani niebędących stronami postępowania:

Pan C.D.,

Pan E.F.,

Pan G.H.

Opis zdarzenia przyszłego

Zdarzenie przyszłe nr 1

Wnioskodawca A.B. (dalej: Wnioskodawca, Powiernik) zamierza w przyszłości zawrzeć umowę powierniczą z Zainteresowanymi (dalej: Powierzającymi). Na podstawie umowy powierniczej Wnioskodawca zobowiąże się do nabycia udziałów w jednej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały będą nabywane albo od Wnioskodawcy albo od osób trzecich. Udziały będą nabywane przez Wnioskodawcę w imieniu własnym, lecz na rzecz Zainteresowanych – Powierzających. Wnioskodawca będzie także zobowiązany do wykonywania wszelkich praw wynikających z udziałów w tej spółce zgodnie z instrukcjami i poleceniami Powierzających. Powierzający przekażą Powiernikowi środki pieniężne na ww. transakcję nabycia. Powiernik natomiast będzie wykonywał prawa względem osób trzecich w wyznaczonym umową powiernictwa zakresie.

Wnioskodawca oraz Zainteresowani zakładają, że Wnioskodawca będzie właścicielem części udziałów osobiście w spółce oraz częściowo będzie posiadał udziały w imieniu każdego z Zainteresowanych na podstawie umowy Powierniczej. Oprócz Wnioskodawcy i Zainteresowanych Wspólnikami w spółkach mogą być również inne osoby fizyczne. Na wezwanie Powierzających Wnioskodawca będzie zobowiązany do wydania im lub wskazanym przez nich osobom trzecim wszystkiego, co uzyskał dla Powierzających w toku wykonywania umowy powierniczej, w tym przede wszystkim zgodnie z umową Powierniczą udziałów w spółce czy dywidendy lub innych pożytków itp. Powiernik zatem zobowiązany będzie wobec Powierzających, że będzie przestrzegał wyznaczonego zakresu korzystania z uzyskanego prawa (w szczególności do zwrotu udziałów, zgodnie z umową Powiernictwa). Ponadto Powiernik zobowiązany będzie do niezwłocznego przekazywania Powierzającym wszelkich pożytków związanych z tym prawem. Na podstawie uchwały o podziale zysku podjętej przez Wnioskodawcę jako Powiernika i Udziałowca Spółki, dywidenda zostanie wypłacona w części należnej Wnioskodawcy – jako Udziałowcowi Spółki, oraz w części Wnioskodawcy jako Powiernikowi. Przy czym w części należnej Wnioskodawcy jako Powiernikowi będzie ona niezwłocznie przekazana Powierzającym lub wypłacona bezpośrednio przez Spółkę Powierzającym. Powołana umowa powiernicza zostanie zawarta na czas nieokreślony i wygaśnie z chwilą wydania na wezwanie Powierzających własności ostatniego udziału w spółce, zgodnie z umową powierniczą. Umowa powyższa będzie przewidywać, także możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem, które skutkować będzie analogicznym wydaniem udziałów w spółce. Powiernik z tytułu zawartej umowy powierniczej nie będzie otrzymywał wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne