Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1086.2022.1.MS2
Otrzymane przez Pana wynagrodzenie z tytułu umowy powierniczej w wysokości należnej Panu kwoty prowizji stanowić będzie przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji. Przychód należy wykazać w zeznaniu o wysokości uzyskanego w danym roku dochodu i opodatkować zgodnie z obowiązującą skalą podatkową na zasadach ogólnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 30 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zawarcia umowy powiernictwa.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną, rezydentem podatkowym w Polsce. Nie prowadzi Pan indywidualnej działalności gospodarczej. Jest Pan jedynym wspólnikiem, a tym samym jedynym beneficjentem rzeczywistym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, której przedmiotem działalności jest działalność inwestycyjna m.in. w zakresie wynajmu i zarządzenia nieruchomościami (dalej: „Spółka”).
W celu inwestycyjnego nabycia przez Spółkę nieruchomości położonej poza granicami Polski, tj. na terenie Wielkiej Brytanii, zamierza Pan zawrzeć ze Spółką umowę powierniczą (dalej: "Umowa").
Potrzeba zawarcia tego rodzaju umowy jest podyktowana zwiększonymi formalnościami związanymi z nabyciem przez Spółkę prawa własności nieruchomości poza granicami Polski (formalności jest mniej w przypadku zakupu nieruchomości przez osobę fizyczną (np. unikamy kosztowego due diligence Spółki jako nabywcy). Na podstawie Umowy, - działając w charakterze powiernika - zobowiązałby się Pan wobec Spółki do powierniczego nabycia, tj. nabycia we własnym imieniu, ale na rzecz Spółki, prawa własności nieruchomości położonej na terytorium Europy („Nieruchomość”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty