27.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.387.2022.2.PS

– Zastosowanie ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. – Uznanie za koszty kwalifikowane kosztów wynagrodzeń pracowników biorących udział w pracach B+R. – Uznanie za koszty kwalifikowane kosztów materiałów i surowców wykorzystanych w ramach realizacji projektu.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 lipca 2022 r. (wpływ 21 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem X Sp. z o.o. Sp. kom. (dalej - Spółka). Spółka jest jednym z czołowych polskich producentów (...). Nowoczesne sposoby produkcji i charakterystyka użytych materiałów dają Podatnikowi możliwość oferowania swoich produktów w wielu formach, do których zaliczają się m.in. (...).

Spółka realizuje równolegle wiele projektów badawczo-rozwojowych (dalej „prace B+R”). Jako przykład można wskazać badanie (...) (dalej: Nowy Proces).

Spółka po latach 2015-2018 spadku cen surowców na rynku spotkała się z odwróceniem trendu cenowego na rynku surowców. Efektem presji cenowej była konieczność znalezienia oszczędności w obszarze produkcji wyrobów własnych, których sprzedaż stanowi przeciętnie 66% sumy przychodów. Dział finansowy zadecydował rewizji kosztów bezpośrednich produkcji aby zachować rentowność wyrobu, wskazując jako jeden z możliwych obszarów oszczędności w dodatkach produkcyjnych. Założenie zostało negatywnie ocenione przez dział produkcji odpowiedzialny za jakość i technologię wyrobu, w związku z brakiem możliwości subsydiowania jednego ze stosowanych dodatków - XYZ, którego parametrów (...) nie realizował żaden z innych dodatków dostępnych na rynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne