19.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.264.2022.2.KC

Ulga prorodzinna.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 lipca 2022 r. (data wpływu 6 lipca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W 2014 r. rozwiodła się Pani z mężem. Z małżeństwa tego macie Państwo dwoje dzieci: S. U. (PESEL: (...)) oraz M. U. (PESEL: (...)).

Wyrokiem Sądu Okręgowego z ... grudnia 2014 r. wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi sąd powierzył obojgu rodzicom ustalając miejsce pobytu dzieci przy Pani.

Urząd Skarbowy od początku stoi na stanowisku, że rodzice po rozwodzie rozliczają ulgę prorodzinną po 50%. Nie ma znaczenia, że sąd nie ustalił pieczy naprzemiennej, oraz że miejsce zamieszkania i pobytu dzieci ustalono przy Pani. Od 2015 r. były mąż odlicza syna M. U. informując Panią o tym, a Pani nie mając wyjścia - znając stanowisko tutejszego Urzędu Skarbowego - odlicza ulgę na drugiego syna S. U. Tym samym, dzielicie Państwo po połowie ulgę prorodzinną pomimo Pani sprzeciwu.

Kilkukrotnie pytała Pani w Urzędzie Skarbowym czy nie powinno być tak - skoro miejsce zamieszkania dzieci jest przy Pani - że to Pani powinna odliczać 100% ulgi prorodzinnej.

Dopiero w tym roku otrzymała Pani informację, że prawdopodobnie od 2023 r. będzie się należało za 2022 r. odliczenie ulgi w całości, według nowych wchodzących od przyszłego roku przepisów.

Jednakże, mając wątpliwości napisała Pani e-mail do Krajowej Informacji Skarbowej i otrzymała informację, że w przypadku braku porozumienia między podatnikami, którzy zgodnie z rozstrzygnięciem wykonują pieczę naprzemienną - kwotę podatnicy odliczają w częściach równych. W pozostałych przypadkach odliczenie w wysokości 100% stosuje podatnik, u którego dzieci mają miejsce zamieszkania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne