18.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.538.2022.2.MN

Obowiązki płatnika w zakresie opodatkowania wynagrodzenia zasądzonego za czas pozostawania bez pracy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 maja 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w zakresie opodatkowania wynagrodzenia zasądzonego za czas pozostawania bez pracy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Zwracają się Państwo wnioskiem o wydanie interpretacji indywidulanej przepisów w zakresie zagadnienia czy wynagrodzenie zasądzone na podstawie Wyroku Sądu Pracy o przywróceniu do pracy oraz zasądzenie wynagrodzenia na rzecz powódki za czas pozostawania bez pracy, jeżeli pracownik zgłosił się do podjęcia pracy jest zwolnione z podatku dochodowego jako odszkodowanie na podstawie art. 21 ustawy o podatku dochodowym, czy należy przedmiotowe wynagrodzenie opodatkować zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.).

Wskazują Państwo, iż w przedmiotowej sprawie rozwiązano z Państwa pracownikiem umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym na podstawie art. 52 par. 1 k.p., tj. ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracownik złożył pozew do Sądu o uznanie za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę, przywrócenie do pracy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy,  tj. za okres 3 miesięcy.

Przez cały okres sprawy sądowej - pracownik pozostawał na zwolnieniu L4.

Prawomocnym Wyrokiem Sądu Rejonowego (...) z czerwca 2021 r. Sąd przywrócił pracownika do pracy, a jednocześnie nakazał wypłacić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy na podstawie art. 57 par. 1 k.p. w kwocie 16.936,23 zł brutto, pod warunkiem podjęcia pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne