Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.6.2022.2.DP
Obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu czarteru statku oraz złożenie informacji o której mowa w art. 26 ust. 3 i 3d ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części nieprawidłowe, a w części prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części nieprawidłowe, a w części prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego oraz składania informacji o której mowa w art. 26 ust. 3 i 3d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uzupełniliście go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – 23 marca 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca planuje wyczarterować od przedsiębiorcy (dalej jako: Armator), którego siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Holandii (Niderlandach), statek wraz z załogą. Armatorem będzie (…). Wnioskodawca będzie posiadał certyfikat rezydencji Armatora. Załoga, zapewniona przez Armatora, odpowiedzialna będzie za obsługę statku Armatora w trakcie rejsu. Statek wraz z załogą będzie realizował rejsy oraz zadania manewrowe określone przez Wnioskodawcę. W tym zakresie przedstawiciele Wnioskodawcy, tj. osoby, które zostaną zabrane na statek jako pasażerowie statku, w trakcie wykonywania przez Armatora usługi czarteru, będą wykonywały badania środowiskowe, geologiczne i geotechniczne zlecone Wnioskodawcy przez podmiot trzeci. Rejs wyczarterowanego statku rozpocznie się w Holandii, a następnie statek podejmie przedstawicieli Wnioskodawcy w porcie w (…) lub innym (…) porcie, po czym uda się do wyznaczonych lokalizacji na Morzu (…). W okresie czarteru statek wielokrotnie będzie wpływał do portów zlokalizowanych na terytorium Polski, jak również innych państw. Z tytułu wykonania usługi czarteru statku, Armator uzyska wynagrodzenie, płatne przez Wnioskodawcę na podstawie doręczonej mu faktury. Wystawiona faktura obejmowała będzie czarter statku, a więc usługę najmu statku wraz z załogą go obsługującą, jak również zakwaterowanie i wyżywienie personelu Wnioskodawcy oraz koszty zużytego podczas rejsu paliwa. Planowane wynagrodzenie na rzecz Armatora, według szacunków Wnioskodawcy będzie przekraczać kwotę 2.000.000 zł w roku podatkowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty