Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4011.60.2022.2.MWJ
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:
‒nieprawidłowe – w części dotyczącej uznania poniesionego wydatku na opłatę za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej za koszt bezpośrednio związany z wytwarzaniem, rozwijaniem lub modyfikowaniem oprogramowania i uwzględnienia go we wskaźniku nexus,
‒prawidłowe – w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełniła go Pani w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 maja 2022 r. (data wpływu 19 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Pani NIP: … (dalej jako: „Wnioskodawca”) prowadzi działalność gospodarczą z zakresu objętego kodami PKD: 62.02.Z, 62.01.Z, tj. działalność związaną z doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność związaną z oprogramowaniem. Rozpoczęła Pani wykonywanie działalności gospodarczej 1 sierpnia 2017 roku. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zajmuje się pracami, których bezpośrednim skutkiem jest tworzenie wraz z innymi członkami zespołu (współpracownikami) oprogramowania w wybranych technologiach dla swoich kontrahentów. Do tej pory Wnioskodawca tworzył oprogramowania dla kontrahentów zagranicznych oraz polskich. W toku prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca będzie nadal pozyskiwał nowych kontrahentów, na rzecz których będzie wykonywał zlecenia tożsame do opisywanych zleceń we wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty