Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112 -KDIL1-1.4012.198.2022.1.JKU
Uznanie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności za dostawę towarów oraz ustalenia obowiązku podatkowego dla tej czynności.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności za dostawę towarów oraz ustalenia obowiązku podatkowego dla tej czynności– jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności za dostawę towarów oraz ustalenia obowiązku podatkowego dla tej czynności.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (…) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Gmina jest właścicielem nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste, zabudowanych m.in. garażami.
Ustanowienie przez Gminę prawa użytkowania wieczystego gruntów na rzecz użytkowników wieczystych miało miejsce zarówno do 30 kwietnia 2004 r., jak również po 1 maja 2004 r.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego ustanowionego do 30 kwietnia 2004 r. pozostawało poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT. Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego ustanowionego od 1 maja 2004 r. zostało objęte zakresem stosowania podatku VAT według odpowiednich stawek.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste stanowi dostawę towarów.
Zgodnie z art. 1 ust 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, użytkownik wieczysty, który jest osobą fizyczną, może wystąpić z żądaniem przekształcenia prawa użytkowania wieczystego zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod zabudowę na cele mieszkaniowe lub pod zabudowę garażami oraz nieruchomości rolnych w prawo własności. Na okoliczność potwierdzenia faktu przekształcenia wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa – odpowiednio w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego wydaje decyzję o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty