Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.245.2022.2.JSZ
Moment rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wyjmowanych z magazynu konsygnacyjnego, korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku zwrotu towarów do magazynu konsygnacyjnego oraz możliwość zastosowania procedury samofakturowania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
‒momentu rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wyjmowanych z magazynu konsygnacyjnego,
‒korekty wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku zwrotu towarów do magazynu konsygnacyjnego oraz ustalenia okresurozliczeniowego, w którym taką korektę należy rozpoznać,
‒możliwości zastosowania procedury samofakturowania w przypadku transakcji z dostawcą zagranicznym oraz możliwości wystawiania takich dokumentów zbiorczo.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 maja 2022 r. (wpływ 26 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
… sp. z o.o. (Spółka) zajmuje się sprzedażą online w branży modowej. Spółka współpracuje z szeregiem producentów odzieży/domów modowych i wprowadza ich marki odzieżowe głównie do kanału e-commerce. Spółka jest podatnikiem VAT zarejestrowanym w Polsce, w szczególności na VAT-UE.
W toku swojej działalności Spółka zamierza sprowadzać artykuły odzieżowe, ale także buty, torebki, akcesoria itp. z innych krajów Unii Europejskiej. Spółka zamierza w tym przypadku korzystać z dostaw do tzw. magazynu konsygnacyjnego tych wyrobów w Polsce. Spółka będzie prowadziła takie magazyny konsygnacyjne samodzielnie. Zamiarem Spółki nie jest nabywanie i uiszczanie płatności do kontrahenta zagranicznego od całej przemieszczanej z innego kraju UE do Polski partii towaru natychmiast po jego dostarczeniu do magazynu. Prowadziłoby to do zamrażania znacznych ilości kapitału Spółki. Spółka będzie prowadziła odpowiednie ewidencje towarów w magazynie, uwzględniające dokładny spis sztuk według numerów identyfikacyjnych, datę wprowadzenia towaru, wartości, daty pobrania towaru z magazynu. Dostawy towarów do magazynu będą dokonywane przez podatników podatku od wartości dodanej, którzy zarejestrowani są do celów podatku za granicą (w innym kraju UE), natomiast w Polsce takiej rejestracji nie posiadają, ani nie posiadają tu siedziby czy miejsca prowadzenia działalności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty