Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.275.2022.2.KW
Możliwość skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych na nabycie udziału w Nieruchomości zabytkowej oraz roboty budowlane w tej Nieruchomości.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia wydatków poniesionych na nabycie udziału w Nieruchomości zabytkowej oraz roboty budowlane w tej Nieruchomości.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem: z 23 maja 2022 r.( data wpływu 23 maja 2022 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski oraz jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której wykonywanie na moment składania niniejszego wniosku jest zawieszone.
Potencjalnym kontrahentem Wnioskodawcy jest spółka prawa handlowego (dalej: Kontrahent, Inwestor, Spółka), będąca właścicielem nieruchomości budynkowej wpisanej do rejestru zabytków (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość została wybudowana i oddana po raz pierwszy do używania ok. 120 lat temu i stanowi zabytek w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, tj. została wpisana przez właściwy organ do właściwego rejestru jako Nieruchomość będąca dziełem człowieka i stanowiąca świadectwo minionej epoki bądź zdarzenia, których zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Nieruchomość na dzień składania wniosku nie ma wydzielonych samodzielnych lokali niemieszkalnych, a jej całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 6.000 m2. Niemniej jednak Spółka planuje rozpoczęcie procesu inwestycyjnego (w szczególności remont Nieruchomości), którego efektem będzie powstanie kilkudziesięciu jednostek lokalowych (lokale niemieszkalne), przeznaczonych do prowadzenia działalności w zakresie krótkoterminowego zakwaterowania. Podatnik rozważa wznowienie zawieszonej działalności gospodarczej i rozpoczęcie w jej ramach współpracy z Inwestorem, która polegałaby na:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty