Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.207.2022.2.AK
Możliwość odliczenia od dochodu wydatków poniesionych w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe w części dotyczącej odliczenia wydatków związanych z używaniem samochodu osobowego i prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 lutego 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 22 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 maja 2022 r. (wpływ 23 maja 2022 r.) oraz pismem z 26 maja 2022 r. (wpływ 26 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Pani syn, urodzony w 2018 r. posiada Orzeczenie o Niepełnosprawności z dnia xx stycznia 2022 r. ważne do xx stycznia 2024 r. z symbolem niepełnosprawności (…), (niepełnosprawność datuje się od wczesnego dzieciństwa) oraz punktami (…). W związku ze swoim stanem, Pani syn uczęszcza na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju oraz zajęcia kształcenia specjalnego (na podstawie orzeczenia z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej) w ramach opieki przedszkolnej oraz korzysta z zajęć organizowanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W ramach posiadanych orzeczeń, na zlecenie specjalistów i terapeutów, syn uczęszcza na zajęcia logopedyczne, psychologiczne, rewalidacyjne ukierunkowane na rozwijanie kompetencji językowych, komunikacyjnych i społecznych. Syn jako (…), z zaburzeniami układu (…) wymaga zwiększonej ilości ruchu i dostarczanie bodźców typu bieganie, skakanie, huśtanie, kręcenie się, wspinanie (zgodnie z Oceną rozwoju procesów integracji sensorycznej). Z uwagi na ograniczenia w dostępie do właściwej terapii sensorycznej oraz z faktu mieszkania na wsi bez dostępu do jakiegokolwiek placu zabaw (najbliższy plac zabaw dedykowany dzieciom w wieku syna znajduje się 25 kilometrów od miejsca zamieszkania) wydaje się niezbędne zapewnienie synowi właściwej stymulacji ruchowej w warunkach domowych. Z tego względu zakup sprzętu rehabilitacyjnego do integracji sensorycznej typu hamak sensoryczny, huśtawka, tunel sensoryczny, drabinki i inne w zależności od potrzeb jest konieczny do poprawy motoryki, koordynacji, równowagi ruchowej. Będzie to skutkowało pomocą synowi w łączeniu docierających do niego różnych informacji sensorycznych, co ma odzwierciedlenie w jego napięciu mięśniowym oraz wpływa na jego stan pobudzenia. Sprzęt ten będzie zindywidualizowany i dostosowany do potrzeb organizacji zajęć ruchowych co w konsekwencji będzie skutkowało możliwością poprawy koordynacji, równowagi, czucia grawitacyjnego, motoryki dużej i małej oraz innych przypadłości dziecka. Urządzenia te są niezbędne w indywidualnej rehabilitacji – będą przeznaczone do systematycznego, długotrwałego użytkowania. Niestety proces leczenia i całościowej terapii jest bardzo powolny i długotrwały, dlatego systematyczność, powtarzalność i utrwalanie zdobytych umiejętności da możliwość normalnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie. W ocenie osób prowadzących terapie Pani dziecka ww. sprzęt jest niezbędnym wydatkiem i konieczną pomocą do bezpośredniej terapii schorzenia (…). Wszystkie wydatki będą sfinansowane ze środków własnych, bez pomocy z PFRON i innych źródeł. Wszystkie zakupy zostaną udokumentowane fakturami VAT na Pani nazwisko. Jednocześnie oświadcza Pani, iż w roku 2022 i następnym jeśli taka będzie potrzeba, osiągnie Pani dochody pozwalające skorzystać z tego przywileju (obecnie posiada Pani umowę o pracę zawarta na czas nieokreślony).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty