04.05.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 4 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.184.2022.2.MSU

Podleganie opodatkowaniu podatkiem VAT i sposób dokumentowania usługi najmu łącznie z podatkiem od nieruchomości oraz opłatą za prawo użytkowania wieczystego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 28 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT i sposobu dokumentowania usługi najmu łącznie z podatkiem od nieruchomości oraz opłatą za prawo użytkowania wieczystego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Pan .. B. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Wynajmujący”) jest polskim rezydentem podatkowym, osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Posiada Pan status czynnego podatnika VAT z powodu przekroczenia progu sprzedaży, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy VAT.

Wynajmujący jest właścicielem działki zabudowanej budynkiem magazynowo-warsztatowym z zapleczem socjalno-biurowym (dalej: „Nieruchomość”).

Wynajął Pan Nieruchomość na rzecz … Sp. z o.o. (dalej: „Najemca” lub „Kontrahent”) na cele prowadzonej przez Najemcę działalności gospodarczej.

W zawartej umowie Pan i Najemca (dalej łącznie: „Strony”) postanowili, że Najemca ponosić będzie ciężar zapłaty podatku od nieruchomości (dalej: „PON”) oraz prawa wieczystego użytkowania (dalej łącznie: „Należności”) od najmowanej Nieruchomości. Innymi słowy, to Pan będzie wpłacał wskazane Należności na rzecz odpowiednich urzędów, a Najemca będzie Panu zwracał równowartość ów Należności. Powyższe zostało wyraźnie zastrzeżone w zawartej umowie.

Pan, jako osoba fizyczna, otrzymany przychód opodatkowuje - stosownie do przepisów obowiązujących od początku 2022 r. - stawką ryczałtu 8,5% (dla przychodów do 100 tys. zł) i stawką 12,5% (dla przychodów powyżej 100 tys. zł).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne