21.04.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.100.2022.2.MKA

Zwolnienie z podatku VAT do dostawy nieruchomości zabudowanej oraz samochodu w trybie licytacji komorniczej oraz braku dokumentowania tej transakcji fakturą.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie braku zastosowania zwolnienia z podatku VAT do dostawy nieruchomości zabudowanej oraz samochodu marki X w trybie licytacji komorniczej oraz braku dokumentowania tej transakcji fakturą jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku zastosowania zwolnienia z podatku VAT do dostawy nieruchomości zabudowanej oraz samochodu marki X w trybie licytacji komorniczej oraz braku dokumentowania tej transakcji fakturą.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 kwietnia 2022 r. (wpływ 7 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan egzekucję z nieruchomości przeciwko spółce A. Spółka Akcyjna w (…) (dłużnik).

Nieruchomość położona jest w (…). Jest to nieruchomość zabudowana halą produkcyjną wraz z pomieszczeniami biurowymi oraz linią produkcyjną i pomieszczeniem portiera. W 2022 r. odbędą się czynności licytacyjne i nastąpi zbycie nieruchomości na rzecz nowego właściciela. W związku z tymi czynnościami wykonano oględziny i powołano biegłych sądowych, którzy sporządzili protokół opisu i oszacowania wartości nieruchomości wraz z linią produkcyjną, która jest ścisłą składową obiektu o łącznej wartości (…).

W momencie zbycia nieruchomości będzie Pan zobowiązany w imieniu dłużnika (obecnego właściciela) do wystawienia dokumentu potwierdzającego zbycie.

W czerwcu 2021 r. odbyła się już licytacja auta będącego własnością dłużnika. Kwota z licytacji (…) znajduje się w depozycie wraz z przedmiotem licytacji. Na dzień wystawienia auta, jak i nieruchomości na licytację, dłużnik nie był i nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne