Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.59.2022.2.WH
Skutki podatkowe zbycia składników majątku oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 2 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych zbycia składników majątku oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 marca 2022r. (data wpływu 17 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
· A. Spółka Akcyjna,
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
· B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Opis zdarzenia przyszłego
Zainteresowany będący stroną postępowania A. SA z siedzibą w (...) (dalej jako: „Wnioskodawca 1”) jest polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem VAT.
Zainteresowany niebędący stroną postępowania B. sp. z o. o. z siedzibą we (...) (dalej jako: „Wnioskodawca 2”) jest polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem VAT.
Działalność Wnioskodawcy 1 była oparta na produkcji, konfekcji oraz dystrybucji opakowań z tworzyw sztucznych. Model biznesowy Wnioskodawcy 1 opierał się na produkcji i sprzedaży innowacyjnych produktów opakowaniowych dostarczanych do dużych sieci handlowych w ilościach hurtowych, w rozsądnych cenach. W wyniku problemów wewnętrznych Spółki oraz skomplikowanego otoczenia rynkowego, Wnioskodawca 1 znalazł się w trudnej sytuacji ekonomicznej, w której wartość zobowiązań przekroczyła wartość majątku Wnioskodawcy 1.
Wnioskodawca 1 stał się niewypłacalny i nie ma realnej możliwości generowania przychodu czy pozyskania finansowania zewnętrznego. W związku z powyższą sytuacją, Wnioskodawca 1 złożył wniosek restrukturyzacyjny na podstawie ustawy z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1588 z późn. zm., dalej jako: „Prawo restrukturyzacyjne”) w postaci wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego z propozycją likwidacji majątku dłużnika (dalej jako: „Wniosek restrukturyzacyjny”).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty