Interpretacja indywidualna z dnia 17 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.24.2022.1.MF
w zakresie ustalenia, czy zapłacona przez Wnioskodawcę kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy z Dostawcą na dostarczanie energii elektrycznej stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu, podlegający rozpoznaniu w momencie jego poniesienia
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy zapłacona przez Wnioskodawcę kara umowna z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy z Dostawcą na dostarczanie energii elektrycznej stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu, podlegający rozpoznaniu w momencie jego poniesienia.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”) jest spółką celową (polskim rezydentem podatkowym), której zadaniem było zrealizowanie projektu polegającego na wybudowaniu budynku magazynowego oraz jego komercjalizacji (wynajęciu). W 2020 r., po zrealizowaniu projektu, Wnioskodawca sprzedał magazyn na rzecz niepowiązanego podmiotu rozpoznając z tego tytułu przychód podatkowy.
Wnioskodawca miał podpisane umowy z dostawcami mediów, w tym z A (dalej: „Dostawca”) na dostawę energii elektrycznej do sprzedawanego magazynu na czas określony. Umowa Wnioskodawcy z Dostawcą na dostarczanie energii elektrycznej przewidywała karę umowną z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy.
Zgodnie z umową sprzedaży magazynu, Wnioskodawca był zobowiązany do nieprzenoszenia na kupującego żadnych umów dotyczących nieruchomości, z wyjątkiem umów najmu. W konsekwencji Wnioskodawca nie mógł przenieść przedmiotowej umowy z Dostawcą na kupującego (kupujący zawarł nową umowę w tym zakresie). Jednocześnie po sprzedaży magazynu Wnioskodawca nie był w stanie realizować umowy z Dostawcą (wyzbył się już nieruchomości i nie prowadził żadnej innej działalności) i nie chciał ponosić związanych z nią kosztów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty