Interpretacja indywidualna z dnia 7 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.3.2022.1.AN
Czy poniesione wydatki związane z remontem pokrycia dachowego można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, czy też należy rozliczyć je jako ulepszenie środka trwałego.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 stycznia 2022 r., za pośrednictwem poczty wpłynął Państwa wniosek z 30 grudnia 2021 r., uzupełniony pismem z 4 stycznia 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy poniesione wydatki związane z remontem pokrycia dachowego można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, czy też należy rozliczyć je jako ulepszenie środka trwałego.
Opis stanu faktycznego
Spółka akcyjna (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), z siedzibą w (...), jest spółką zajmującą się produkcją i sprzedażą tkanin. Rozlicza się z całości swoich dochodów w Polsce. Spółka jest właścicielem budynków m.in. w (...) wykorzystywanych do realizacji procesu produkcji tkanin i ich magazynowania. Budynek wykończalni mieszczący się przy (...), został wybudowany w latach 50-tych ubiegłego wieku. Dach na tym budynku był przez wiele lat poddawany bieżącej konserwacji, tj. smołowaniu jak i uzupełnianiu miejscowym papy pokrywającej dach. Decyzja o kompleksowym remoncie dachu została podjęta w roku 2019 gdyż Spółka rozpoczęła działania zmierzające do pozyskania środków unijnych na realizację instalacji fotowoltaicznej, która miałby być posadowiona na dachu budynku wykończalni (...).
Posadowienie na dachu budynku wykończalni instalacji fotowoltaicznej znacznie utrudniałoby późniejsze wykonanie kompleksowego remontu dachu, wobec czego Spółka podjęła decyzję o wykonaniu remontu przed ewentualną realizacją projektu fotowoltaiki. Remont dachu przewidywał wymianę papy pokrywającej dach na pokrycie asfaltowo - kauczukowe. Remont dachu nie miał spowodować ani jego przebudowy, rozbudowy ani zwiększenia powierzchni dachowej, nie miał również doprowadzić do zmiany jego podstawowej funkcji jaką jest ochrona wnętrza budynku przez wpływem czynników atmosferycznych. Był on niezbędny z uwagi na zabezpieczenie ciągłości prowadzonej działalności gospodarczej oraz na zachowanie wymaganych warunków bezpieczeństwa. Zaplanowany remont miał przywrócić należyty stan techniczny użytkowania środka trwałego, nie zmieniając jego charakteru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty