Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1198.2021.2.MK
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej - klimatyzator z pompą ciepła.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan pismem z 9 lutego 2022 r. (data wpływu 9 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest wraz z żoną (wspólność ustawowa) współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dom jest obecnie ogrzewany piecem gazowym. W budynku zostały wymienione okna drewniane na plastikowe, co zmniejszyło znacznie zapotrzebowanie na ciepło. Wnioskodawca jest także w trakcie realizacji instalacji fotowoltaicznej (dofinansowanej z programu gminnego - przeprowadzony został audyt, podpisana umowa oraz opłacona faktura, Wnioskodawca oczekuje na montaż), gdzie sama instalacja została przewymiarowana w celu instalacji dodatkowego ogrzewania elektrycznego w okresie przejściowym (wiosna/jesień). Od rozpoczęcia termomodernizacji nie minęły jeszcze trzy lata (termomodernizacja rozpoczęta wymianą okien w 2019 r.). Wcześniej Wnioskodawca chciał zamontować maty grzewcze, ale obecnie jako urządzenie grzewcze planuje wykorzystać klimatyzację z funkcją ogrzewania pompą ciepła typu powietrze-powietrze. Według karty katalogowej urządzenia, dostarczanej przez producenta, efektywność energetyczna urządzenia w trybie grzania wynosi COP 3,71/ SCOP 4,1, co oznacza, że 1 kW energii elektrycznej wytwarza prawie 4 kW energii cieplnej. Klimatyzatory będą zainstalowane w trzech pokojach, które są obecnie dogrzewane w okresie jesienno-wiosennym: są to pokoje dzieci oraz sypialnia. Pozwoli to ograniczyć zużycie gazu (gdzie w okresie jesienno-wiosennym sam kocioł gazowy nie pracuje zbyt efektywnie przy małym obciążeniu, gdyż samo zapotrzebowanie cieplne jest poniżej mocy minimalnej pieca), jako paliwa kopalnego, bardziej ekologicznym rozwiązaniem, jakim jest urządzenie w możliwością grzania używając energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych ze sprawnością energetyczną COP > 1 (w tym przypadku COP=3,71). Ogrzewanie gazowe będzie wykorzystywane podczas mrozów, gdzie efektywność pompy ciepła typ powietrze-powietrze spada, a zapotrzebowanie całego budynku na ciepło wzrośnie. Urządzenia zostaną zamontowane i oddane do użytku jeszcze w tym roku przez firmę X. Na samo urządzenie oraz usługę montażu zostanie wystawiona faktura VAT przez firmę, czynnego płatnika VAT. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana ze środków własnych. Suma wszystkich już poniesionych oraz planowanych przyszłych wydatków nie przekroczy limitu 53000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty