23.02.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1084.2021.1.GG

opodatkowanie zwrotu kosztów z tytułu używania samochodów prywatnych w celach służbowych

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 listopada 2021 r.,  o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia, czy zwrot pracownikom poniesionych przez Nich kosztów używania dla celów służbowych samochodów osobowych niebędących własnością Wnioskodawcy w ramach miejsca wykonywania pracy (jazd lokalnych) na podstawie sporządzonej przez pracowników ewidencji przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówki) przy zastosowaniu stawek nie wyższych niż określone w § 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r., jest przychodem pracowników.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

….. w ….. ma zawarte z pracownikami (fizjoterapeutą, opiekunem i asystentem rodzinnym oraz asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej) umowy o używanie samochodu prywatnego do celów służbowych. Zgodnie z postanowieniami ww. umów pracownicy zobowiązują się do używania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych, tj. do jazd lokalnych w granicach administracyjnych miasta ….. , a ……. do pokrywania kosztów używania tego samochodu. Zwrot kosztów następuje w formie ryczałtu, stanowiącego iloczyn limitu przyznanych kilometrów i stawki za 1 kilometr przebiegu (według rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy Dz.U. Nr 27 poz. 271 ze zm.). Wypłata ryczałtu następuje na podstawie dostarczonego oświadczenia w sprawie używania prywatnego pojazdu do celów służbowych przy zastosowaniu przyznanego miesięcznego limitu kilometrów i odpowiedniej stawki za 1 km przebiegu. Kwotę miesięcznego ryczałtu zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika w miejscu pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub innej nieobecności oraz za każdy dzień roboczy, w którym pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych. Od wypłaconych ryczałtów pobieramy zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne