09.02.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 9 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.8.2022.1.KF

Prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Szanowny Panie, 

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Od marca 2020 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której wiodącym kodem PKD jest 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana. Wnioskodawca prowadzi Księgę Przychodów i Rozchodów rozliczając się na zasadach ogólnych.

Pierwszym zdarzeniem faktycznym, a zarazem wiodącym w profilu działalności Wnioskodawcy jest opracowanie dokumentacji dla jednostek samorządu terytorialnego wynikających m.in. z Ustawy Prawo ochrony środowiska, Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, Ustawy o ochronie przyrody i towarzyszących tym ustawom rozporządzeń wykonawczych. Do dokumentów jakie opracowuje Wnioskodawca należą m.in. Programy ochrony środowiska, Prognozy oddziaływania na środowisko, Programy opieki nad zabytkami, Strategie Rozwoju, Raporty z wykonania Programów ochrony środowiska, Programy usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, Inwentaryzacje przyrodnicze, Opracowania ekofizjograficzne, Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, Plany Adaptacji do zmian Klimatu.

Dokumenty opracowywane są dla jednostek samorządowych szczebla gminnego, powiatowego lub wojewódzkiego i wynikają w większości przypadków z obowiązków ustawowych jakie ciążą na organie z tytułu ich opracowania i posiadania. Metodyka sporządzania powyższych dokumentacji w każdym z wymienionych przypadków jest analogiczna i obejmuje: w pierwszej kolejności zgromadzenie danych na wniosek lub danych ogólnodostępnych niezbędnych do opisu aktualnego stanu środowiska, w drugiej kolejności interpretację tych danych na podstawie, których opracowywane są koncepcje i założenia właściwego rozwoju ochrony środowiska na obszarze danej jednostki terytorialnej, w trzeciej kolejności ułożenie harmonogramu realizacji działań z zakresu ochrony środowiska zmierzających do poprawy aktualnych uwarunkowań przyrodniczych i środowiskowych. Dokumentacje mają więc charakter programowy, strategiczny i przedstawiają zarówno ocenę stanu środowiska przyrodniczego lub kulturowego w oparciu o dostępne dane, jak i zakładają koncepcję kształtowania tego stanu w odpowiednim zrównoważonych kierunku społeczno-gospodarczo-środowiskowym. Dokumentacje są więc zbiorem opisu poszczególnych komponentów środowiska tj. powietrze, klimat, wody, hałas, gleby, zasoby geologiczne i zawierają w sobie propozycje działań/zadań/celów jakie należałoby wykonać w celu poprawy jakości środowiska. Zakres i schemat dokumentacji wynika wprost z Ustaw lub Rozporządzeń, które regulują jakie elementy powinny się w nich znaleźć i jakie powinny zostać przeanalizowane. Część z opracowywanych dokumentacji poddawana jest procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w wyniku której wskazane Ustawowo organy opiniują zapisy dokumentu pod względem oddziaływania na środowisko wyznaczonych założeń programowych lub strategicznych. Dokumenty, które przechodzą procedurę oceny oddziaływania na środowisko wymagają opracowania dodatkowo dokumentu jakim jest „Prognoza odziaływania na środowisko”, w którym przedstawia się i analizuje aktualny stan środowiska oraz dokonuje oceny oddziaływania zawartych w dokumencie strategicznym działań na każdy komponent środowiska. Innymi słowy należy w Prognozie ocenić w jakie sposób i na co będą oddziaływać cele/kierunki/działania zwarte w opracowanych przez Wnioskodawcę dokumentach programowych i strategicznych. To czy dany dokument ma przejść procedurę oceny oddziaływania na środowisko jest stricte zależne od rodzaju i charakteru zdefiniowanych w nim działań, które mogą lub nie muszą kwalifikować się jako działania potencjalnie lub zawsze znacząco oddziałujące na środowisko.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne