Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1031.2021.2.MAP
uprawnienie do wspólnego rozliczenia małżonków
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie uprawnienia do wspólnego rozliczenia małżonków za 2020 r. jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
2 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 2 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2021 r. (wpływ 23 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Do 31 stycznia 2019 r. prowadził Pan jednoosobową działalność gospodarczą, z której rozliczał się Pan w formie ryczałtu (PIT-28). Działając w dobrej wierze oraz mając informacje z biura rachunkowego i wszelkie przesłanki ku temu, że zawieszenie działalności umożliwi Panu od następnego roku wspólne rozliczanie się z małżonką na formularzu PIT-37, 31 stycznia 2019 r. zawiesił Pan działalność. Od tego momentu nie miał Pan żadnych dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej. Ponieważ od 1 marca 2019 r. podjął Pan zatrudnienie na umowę o pracę za 2019 r. rozliczył się Pan indywidualnie składając PIT-28 oraz PIT-37. Natomiast za 2020 r. w związku z opisaną sytuacją rozliczył się Pan już wspólnie z małżonką. W 2020 r. Pana dochody pochodziły z zatrudnienia na umowę o pracę. W październiku 2021 r. dostał Pan pismo z prośbą o złożenie korekty w związku z brakiem możliwości rozliczania się z małżonką z powodu zawieszonej działalności. Wyjaśniając sytuację skorzystał Pan z możliwości i zamknął działalność gospodarczą z datą wsteczną z dniem 31 stycznia 2019 r. Podkreślił Pan, że cały czas działał w dobrej wierze. Z powodu obawy co do stabilności podjętej pracy zawiesił Pan działalność, aby uniknąć ponownej procedury zakładania działalności. Dodał Pan również, że gdyby posiadał wiedzę, że przepisy mogą być interpretowane w inny sposób nigdy nie działałby Pan na niekorzyść swoją oraz rodziny i zamknąłby Pan ją od razu. Zaznaczył Pan, że stan faktyczny jest taki, że działalność gospodarcza została zamknięta z dniem 31 stycznia 2019 r., a zatem nie widzi Pan przeszkód, aby móc za 2020 r. rozliczyć się wspólnie z małżonką. Korekta, której wymaga od Pana właściwy Urząd Skarbowy spowoduje znaczną stratę finansową dla Pana 5-osobowej rodziny.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty