Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.661.2024.4.ST
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 sierpnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem złożonym 23 października 2024 r., 24 października 2024 r., pismem z 23 października 2024 r. (wpływ 28 października 2024 r.), pismem złożonym 21 listopada 2024 r., pismem z 21 listopada 2024 r. (wpływ 22 listopada 2024 r.) orazpismem z 21 listopada 2024 r. (wpływ 27 listopada 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Planuje Pan wymianę pokrycia dachowego z gontu bitumicznego na blachodachówkę w budynku jednorodzinnym. Ze wstępnych informacji wynika, że w tym zakresie nie przysługuje ulga termomodernizacyjna. Konsekwencją tego, jest także brak uznania ww. wydatków jako wydatków kwalifikowanych objętych dofinansowaniem w programie „Czyste Powietrze”. Jednakże w Pana przekonaniu taka interpretacja przepisów podatkowych jest nieprawidłowa, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem są objęte katalogiem spraw uprawniającym do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej.
Z wykładni językowej, gdzie kluczowe do właściwej interpretacji przepisów jest słowo „lub” wydatki objęte ulgą stanowią również „materiały budowlane wykorzystane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem”, a z pewnością takim materiałem jest pokrycie dachowe, w tym blachodachówka. I bez znaczenia jest fakt, że zamierzenia ustawodawcy sformułowane w przepisie mogły być inne i koncentrowały się stricte na samym dociepleniu poszczególnych segmentów w postaci np. wełny mineralnej. Na marginesie samo pokrycie dachowe również stanowi warstwę izolacyjną o zróżnicowanej intensywności termoizolacyjnej, w zależności od rodzaju pokrycia, a także jest warunkiem koniecznym samego istnienia budynku, bez którego nie byłoby możliwe przeprowadzenie jakiejkolwiek termomodernizacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty