Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.609.2021.2.MS
Czy przenoszony na skutek Podziału majątek na Spółkę Przejmującą będzie stanowił transakcję przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 10 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy przenoszony na skutek Podziału majątek na Spółkę Przejmującą będzie stanowił transakcję przeniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy o VAT i w konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest Spółką z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości osiąganych dochodów. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Obecnymi Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi (dalej: „Wspólnicy”). Wnioskodawca wskazuje, że udziały Wspólników w Spółce nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
Spółka prowadzi dwa odrębne i dochodowe rodzaje działalności, tj.:
- działalność w zakresie gospodarowania odpadami oraz
- działalność rekultywacyjna.
W związku z planowaną przez Wspólników transakcją zbycia na rzecz zewnętrznego, niepowiązanego ze Spółką inwestora (dalej: „Inwestor”) działalności Spółki związanej z gospodarowaniem odpadami, planowane jest dokonanie podziału Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1526), tj. podział Spółki przez wydzielenie (dalej: „Podział”). Na skutek Podziału dojdzie do przeniesienia do odrębnej spółki (dalej: „Spółka Przejmująca”) zorganizowanego zespołu składników majątkowych związanych z prowadzoną przez nią działalnością w zakresie gospodarowania odpadami (stanowiącego dział produkcji). Przejście działu produkcji będzie wiązało się również z automatycznym przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 § 2 Kodeksu Pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320) do Spółki Przejmującej. W wyniku planowanego Podziału w Spółce pozostanie zaś zorganizowany zespół składników majątkowych związanych z prowadzoną (o mniejszej skali) działalnością w zakresie rekultywacji (stanowiącej dział rekultywacji). Po podziale, na jego skutek, Wspólnicy dokonają sprzedaży udziałów Spółce Przejmującej na rzecz inwestora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty