Interpretacja indywidualna z dnia 28 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.605.2021.1.AW
dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca jest uprawniony do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatki związanych z procedurą reklamacyjną wynikające z wyżej wymienionych faktur VAT
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 grudnia 2021 r. wpłynął za pośrednictwem platformy e-PUAP Państwa wniosek z 18 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca jest uprawniony do ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wydatki związanych z procedurą reklamacyjną wynikające z wyżej wymienionych faktur VAT (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym oraz czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego (spółka kapitałowa) i należy do międzynarodowej grupy kapitałowej.
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest przede wszystkim produkcja i sprzedaż podzespołów wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym. Wnioskodawca dostarcza swoje produkty różnym podmiotom a warunki współpracy określone są każdorazowo w umowie z odbiorcą. Dodatkowo towary dostarczane przez Wnioskodawcę objęte są gwarancją. Zgodnie z warunkami gwarancji, Wnioskodawca zobowiązany jest w przypadku wykrycia wady do wymiany towaru na wolny od wad albo do zwrotu odbiorcy kosztów poniesionych w związku z wadliwością towarów.
Jeden z odbiorców (w żaden sposób niepowiązany z wnioskodawcą) poinformował Wnioskodawcę, iż w związku ze stwierdzeniem wady w dostarczanych przez Wnioskodawcę towarach zmuszony był do poniesienia kosztów związanych z wymianą, z działaniami wstrzymującymi swą dalszą produkcję (produkcję odbiorcy) oraz dodatkowym nakładem pracy po stronie pracowników odbiorcy, w tym m.in. koszty badań, wycofania produktów, zarządzania grupą roboczą, itd. Odbiorca złożył reklamację na produkowane przez Wnioskodawcę przedmioty. W konsekwencji, Wnioskodawca, mając na uwadze, iż odbiorca jest jednym z jego głównych kontrahentów, a ewentualny sprzeciw mógłby skutkować zakończeniem współpracy, co z kolei spowodowałoby spadek przychodów, zawarł z odbiorcą ugodę (uregulowaną przepisami prawa francuskiego), zgodnie z którą Wnioskodawca wypłaci odbiorcy rekompensatę. Wobec powyższego odbiorca obciążył Wnioskodawcę obowiązkiem zwrotu poniesionych przez siebie kosztów i wystawił w związku z tym faktury VAT. Wnioskodawca posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i w związku z tym całość lub część kwoty zapłaconej odbiorcy, zostanie Wnioskodawcy zwrócona przez ubezpieczyciela.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty