Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.1026.2021.3.MGR
preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 9 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 21 grudnia 2021 r. (wpływ 21 grudnia 2021 r.) oraz pismem z 21 stycznia 2022 r. (wpływ 21 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie IT i usług programistycznych. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zawarł Pan umowę z … Sp. z o. o odział w Polsce (dalej jako: „Zleceniodawca”) w zakresie usług informatycznych.
Usługi te polegają m in. na:
1) tworzeniu koncepcji oraz projektów nowych modułów do oprogramowania produktów;
2)tworzeniu koncepcji oraz projektów modyfikacji obecnych modułów oprogramowania produktów;
3)tworzeniu nowych lub modyfikowaniu istniejących modułów oprogramowania produktów;
4)wdrażaniu nowych lub zmodyfikowanych elementów (modułów) do oprogramowania produktów.
Pojęcie moduł oprogramowania oznacza program, będący częścią większego programu. W ramach ww. prac tworzone są i rozwijane interfejsy.
W rezultacie, Pana działalność dotyczy tworzenia, ulepszania i modyfikacji programów komputerowych lub ich części. Twórczą działalność odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej danego podmiotu. Jak wskazano w Objaśnieniach Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box: „wystarczające jest działanie na skalę przedsiębiorstwa (...) nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot’ oraz „(...) Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”. Wobec tego, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, na rzecz danego przedsiębiorstwa opracowuje Pan nowe i ulepsza istniejące już funkcjonalności i czyni to z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności, ale nie tworzy innowacyjnych rozwiązań w skali światowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty