Interpretacja indywidualna z dnia 26 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.623.2021.1.EW
Transakcja zbycia przedsiębiorstwa do jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika oraz wyłączenie tej transakcji z opodatkowania podatkiem VAT.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2021 r. (data wpływu 3 września 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT zbycia przedsiębiorstwa do jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
3 września 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT zbycia przedsiębiorstwa do jednoosobowej działalności gospodarczej wspólnika.
We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe
Od 1 lutego 2007 r. małżonkowie (JB oraz EB) prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W spółce nie ma innych wspólników. Udziały w zyskach i stratach są równe dla obojga małżonków i wynoszą po 50%.
Wnioskodawca (Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od 2012 r. Jej głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach (PKD 47.82.Z).
Wspólnicy pozostają w związku małżeńskim. Pomiędzy wspólnikami istniał ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, który został zniesiony 15 października 2020 r. W wyniku zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej nie nastąpił podział majątku posiadanego uprzednio przez JB i jego żonę EB.
Obecnie, Wspólnicy rozważają zmianę proporcji udziałów w spółce cywilnej, w ten sposób, że Wspólnik JB miałby 99% a jego żona 1%. EB rozważa również całkowite zaprzestanie prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej w późniejszym okresie. W przypadku podjęcia takiej decyzji przez żonę, JB zamierza kontynuować działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną w formie spółki cywilnej - w nowej formie - jednoosobowej działalności gospodarczej, pod swoim imieniem i nazwiskiem w ramach indywidualnego numeru identyfikacji podatkowej, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty