Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.465.2021.2.OS
Brak opodatkowania podatkiem VAT umowy dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 8 czerwca 2021 r. (data wpływu 17 czerwca 2021 r.), uzupełnionym pismem z 19 sierpnia 2021 r. (data wpływu 30 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT umowy dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
17 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT umowy dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z 19 sierpnia 2021 r. (data wpływu 30 sierpnia 2021 r.) w zakresie doprecyzowania opisu sprawy.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie jest również podatnikiem VAT.
Ojciec Wnioskodawczyni w 2020 roku nabył udział w wysokości 1/2 w lokalu użytkowym (dalej jako odpowiednio: „Nieruchomość” „Udział w Nieruchomości), od zakupu którego został odliczony podatek VAT. Aktualnie Nieruchomość jest wynajmowana w ramach najmu prywatnego i opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%. Ojciec Wnioskodawczyni z tytułu najmu wystawia jako osoba fizyczna faktury VAT.
Ojciec Wnioskodawczyni planuje przekazać Udział w Nieruchomości w formie darowizny na rzecz Wnioskodawczyni. W konsekwencji, Wnioskodawczyni otrzymałaby udział wysokości 1/2 w Nieruchomości tj. lokalu użytkowym w ramach darowizny do majątku prywatnego. Jako że Ojcu Wnioskodawczyni przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu nieruchomości, darowizna byłaby opodatkowana podatkiem VAT, jednak możliwe będzie prawdopodobnie skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust 1 pkt 10a. Darowizna będzie stanowić przeniesienie nieruchomości z majątku prywatnego Ojca Wnioskodawczyni do majątku prywatnego Wnioskodawczyni.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty