Interpretacja indywidualna z dnia 10 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.347.2021.1.PK
w zakresie braku rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji przemieszczenia towarów do kraju w celu wykonania nich usług i ich powrotnego wywozu oraz w zakresie zastosowania procedury VAT marża do sprzedaży towarów uprzednio przemieszczonych na terytorium kraju w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 czerwca 2021 r. (data wpływu 25 czerwca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, jest:
- prawidłowe w zakresie braku rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji przemieszczenia towarów do kraju w celu wykonania nich usług i ich powrotnego wywozu;
- nieprawidłowe w zakresie zastosowania procedury VAT marża do sprzedaży towarów uprzednio przemieszczonych na terytorium kraju w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
UZASADNIENIE
W dniu 25 czerwca 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie rozpoznania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i zastosowania procedury VAT marża.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (Wnioskodawczyni) z siedzibą w Niemczech prowadzi działalność w zakresie obrotu towarami używanymi, przede wszystkim (…). Towary nabywa zarówno od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i od przedsiębiorców - na terytorium Niemiec. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech.
Wnioskodawczyni nie jest obecnie podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm. - dalej UPTU), jednak planując i wykonując czynności opisane w zaprezentowanym zdarzeniu przyszłym może się nim stać w przyszłości. Jako, że Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, to nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 UPTU. Nie posiada również siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, więc nawet jeżeli zarejestruje się na cele podatku od towarów i usług w Polsce i stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług w Polsce, nie będzie miała prawa do skorzystania ze zwolnienia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty