Interpretacja indywidualna z dnia 4 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.402.2021.1.KF
Ustalenie źródła przychodów uzyskanych z tytułu udzielania korepetycji.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 28 marca 2021 r. (data wpływu 7 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów uzyskanych z tytułu udzielania korepetycji – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów uzyskanych z tytułu udzielania korepetycji.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni jest zatrudniona na podstawie umowy-zlecenia na stanowisku nauczyciela w firmie zajmującej się świadczeniem usług edukacyjnych. Jej praca polega na prowadzeniu zorganizowanych i ciągłych lekcji indywidualnych oraz grupowych kursów przygotowujących do egzaminów dla ósmoklasistów i maturzystów z języka polskiego, historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Od tej umowy zleceniodawca odprowadza składki ZUS. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.
Oprócz ww. zatrudnienia Wnioskodawczyni okazjonalnie udziela korepetycji. Korepetycje te są udzielane w zależności od znalezienia chętnych uczniów i wzajemnego dopasowania terminów (możliwości czasowych Wnioskodawczyni oraz ucznia). Zainteresowana nie jest w stanie przewidzieć zainteresowania uczniów udzielanymi przez Nią korepetycjami. Zajęcia te odbywają się w mieszkaniu ucznia lub online. Zajęcia te nie mają charakteru zorganizowanego ani ciągłego. Są to zajęcia prowadzone samodzielnie (przez Wnioskodawczynię, we własnym imieniu, bez zatrudniania osób trzecich) i indywidualne – z jednym uczniem na rzecz osób fizycznych (rodziców/prawnych opiekunów uczniów) nieprowadzących działalności gospodarczej. Każdorazowo Wnioskodawczyni ustala z uczniem/rodzicem/opiekunem prawnym miejsce i zakres udzielanych korepetycji. Zakres ten zależy od potrzeb i preferencji ucznia. To uczeń/rodzic/opiekun prawny ustala przedmiot oraz tematykę zajęć. Najczęściej jest to przerobienie bieżącego materiału szkolnego, pomoc przy odrabianiu prac domowych czy nadrobieniu zaległości. Udzielając korepetycji, Wnioskodawczyni wykorzystuje wyłącznie swoją wiedzę i umiejętności. Ponadto nie sporządza planów nauczania ani grafików zajęć. Nie wymaga od ucznia (rodzica/opiekuna prawnego) deklaracji uczestnictwa w określonej liczbie godzin korepetycji. Nie wymaga również opłaty za nie z góry. Ponadto w udzielanie korepetycji Zainteresowana nie inwestuje własnych środków finansowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty