Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.122.2021.1.WD
zastosowanie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy dla usług udzielania pożyczek
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 26 lutego 2021 r. (data wpływu 2 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy dla usług udzielania pożyczek z tytułu których pobierane są odsetki oraz opłata przygotowawcza - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy dla usług udzielania pożyczek z tytułu których pobierane są odsetki oraz opłata przygotowawcza.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Fundusz jest osobą prawną wpisaną do rejestru funduszy inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy w (…), utworzoną zgodnie z przepisami ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 95, ze zm.; dalej: „ustawa o Funduszach”).
Fundusz jest zarządzany przez (…) (dalej: „(…)”) będące spółką akcyjną, wpisaną do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w (…). Fundusz jest funduszem inwestycyjnym zamkniętym działającym zgodnie z przepisami ustawy o Funduszach oraz statutem.
Zgodnie z ustawą o Funduszach, wyłącznym przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w określonych przypadkach również niepublicznego proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe. Celem inwestycyjnym Funduszu określonym w statucie jest wzrost wartości Aktywów Funduszu, tj. mienia Funduszu obejmującego środki z tytułu wpłat Uczestników Funduszu, prawa nabyte oraz pożytki z tych praw.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty