Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.37.2021.2.AW
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2021 r. (data wpływu 20 stycznia 2021 r.), uzupełnionego pismem z dnia 29 marca 2021 r. (data wpływu 30 marca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu przez Wnioskodawczynię – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży gruntu przez Wnioskodawczynię. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 29 marca 2021 r. o pełnomocnictwo.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest aktualnie współwłaścicielką gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zamierza ona w najbliższym czasie dokonać sprzedaży części gruntu o powierzchni około 1,5 ha. Realizacja transakcji odbędzie się przy pomocy pośrednika nieruchomości, z którym została zawarta umowa pośrednictwa w sprzedaży. Pierwotnie Wnioskodawczyni zamierzała sprzedać działkę nr 1 o powierzchni 1,05 ha (co do której uzyskała interpretację indywidualną), jednakże w związku z potrzebami potencjalnego klienta nie wyklucza, iż dokona podziału posiadanych gruntów, tak aby został wyodrębniony grunt o powierzchni ok. 1,5 ha przeznaczony do sprzedaży. Po wyodrębnieniu przeznaczony do sprzedaży grunt składałby się z 1 lub maksymalnie 2 działek. Działka nr 1 nie zostałaby w tej sytuacji sprzedana.
W związku z planowaną transakcją, w szczególności zaś koniecznością dokonania wcześniejszego podziału nieruchomości, Wnioskodawczyni ma wątpliwości co do zasadności opodatkowania podatkiem VAT przyszłej transakcji. Wątpliwości Wnioskodawczyni wynikają między innymi ze stanowiska jej pośrednika nieruchomości, który zaleca opodatkować przyszłą transakcję podatkiem od towarów i usług, zwracając np. uwagę na pojawiające się w mediach artykuły dotyczące sprzedaży ziemi, w których doradcy podatkowi wskazują na konieczność opodatkowania podatkiem VAT takich transakcji. Biorąc pod uwagę powyższe, Wnioskodawczyni obawia się samodzielnie dokonać rozstrzygnięcia w tej sprawie, to znaczy czy przyszłą transakcję sprzedaży gruntu należy czy tez nie należy opodatkować podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty