Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.870.2020.1.KC
Skutki podatkowe otrzymania świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2020 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 15 lutego 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, uzupełniony w dniu 15 lutego 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni była zatrudniona w firmie zatrudniającej powyżej 20 osób.
W styczniu 2020 r. podjęta została decyzja o przeprowadzeniu zwolnień grupowych w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
Zakład pracy dokonał zawiadomienia w Powiatowym Urzędzie Pracy, zawiadomił wszystkie zakładowe organizacje związkowe oraz przeprowadził z nimi konsultacje.
Po zakończonych konsultacjach sporządzony został Regulamin zwolnień grupowych obejmujący zasady postępowania wobec pracowników objętych grupowymi zwolnieniami. W regulaminie zostały ujęte zasady dotyczące świadczeń finansowych związanych z rozwiązaniem stosunku pracy.
Zgodnie z nim pracownik, z którym została rozwiązana umowa o pracę otrzymuje: - odprawę, w przypadku podatnika składającego wniosek o wydanie interpretacji, w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia, - w przypadku rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron zakład wypłacił dodatkowe rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy o pracę - wysokość rekompensaty uzależniona jest od stażu pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty