30.04.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 30 kwietnia 2021 r., sygn. II CSKP 57/21

Ustanowienie pełnomocnika z urzędu, równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego (art. 118 § 1 k.p.c.), stanowi uprzywilejowanie strony, ale nie ogranicza jej praw procesowych. Konsekwentnie uznano, że do stosunku pełnomocnictwa procesowego powstałego w wyniku czynności sądu stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące pełnomocnictwa procesowego, w tym art. 94 § 1 odnoszący się do wypowiedzenia pełnomocnictwa. Czynność strony odpowiadająca wypowiedzeniu pełnomocnictwa odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Teresa Bielska-Sobkowicz (przewodniczący)

‎SSN Anna Owczarek (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa R. P. przeciwko I. M. i H. D. oraz (...) Zakładowi Ubezpieczeń Spółce Akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 30 kwietnia 2021 r. skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 6 lipca 2017 r., sygn. akt I ACa (...),

uchyla zaskarżony wyrok, znosi postępowanie w zakresie dotyczącym rozprawy apelacyjnej i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w (...), pozostawiając mu rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne