28.04.2021 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 2021 r., sygn. I CSKP 137/21

Wyłączenie kontroli abuzywności jednoznacznie sformułowanych postanowień umownych przewidziane w art. 4 ust. 2 dyrektywy 93/13 oraz art. 3851 1 zd. drugie k.c. dotyczy świadczeń podstawowych i charakteryzujących daną umowę. Podlegają natomiast takiej kontroli postanowienia posiłkowe względem klauzul określających przedmiot i zasady spełnienia świadczeń głównych. Funkcja świadczenia wykupu wskazuje na jego posiłkowe znaczenie, pomocne przy dokonywaniu rozliczeń pomiędzy stronami w razie przedterminowego zakończenia stosunku prawnego.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)

SSN Marta Romańska

‎SSN Maria Szulc (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa L. K. ‎przeciwko (…) Towarzystwu Ubezpieczeń S.A. w W. o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 28 kwietnia 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 14 marca 2019 r., sygn. akt I ACa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Okręgowego w R., którym oddalono powództwo o zasądzenie od ubezpieczyciela kwoty 143 584,81 zł z tytułu pobranej opłaty likwidacyjnej po rozwiązaniu umowy ubezpieczenia na życie.

Akceptując ustalenia faktyczne dokonane przez Sąd Okręgowy ustalił, że w dniu 19 marca 2014 r. strony zawarły trzy umowy ubezpieczenia z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi ze składką roczną w kwocie po 100 000 zł od każdej z nich.

Powód złożył formularze AML zawierające dodatkowe oświadczenia obejmujące potwierdzenie pouczenia o tym, że inwestowanie w ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe jest obarczone ryzykiem inwestycyjnym a wartość jednostek uczestnictwa jest zmienna i może podlegać istotnym zmianom w zależności od sytuacji rynkowej, co może powodować, że wartość środków może być wyższa lub niższa od wpłaconych składek. Ponadto ubezpieczyciel pobiera opłaty zgodnie z umową i jest zobowiązany do pobierania podatków natomiast nie prowadzi działalności w zakresie doradztwa inwestycyjnego. Wszelkie decyzje dotyczące alokacji składki są podejmowane przez ubezpieczającego na jego własne ryzyko. Powód również oświadczył, że Plan Inwestycyjny [...] jest umową ubezpieczenia na życie związaną z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi o charakterze inwestycyjnym z minimalną gwarantowaną sumą ubezpieczenia i świadomie zawarł umowę po dokonaniu analizy potrzeb i oczekiwań akceptując długoterminowy horyzont inwestycyjny oraz zapoznał się przed podpisaniem umowy z treścią OWU na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, Tabelą opłat i limitów oraz Regulaminami ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. Wedle powoda warunki umowy były dla niego zrozumiałe i w pełni je akceptował, w tym w szczególności wysokość pobieranych opłat oraz stosowany wskaźnik wykupu oraz obowiązek opłacania składki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne