Spółka w związku z zaplanowaną inwestycją rozpoczęła rozmowy z kilkoma potencjalnymi wykonawcami. W celu ich poznania i omówienia warunków realizacji inwestycji spotkania obywają się w restauracji. Jako zapraszający płacimy za całość usługi gastronomicznej. Zdarza się również, że ze środków firmowych zostawiamy kelnerowi napiwek z firmowych środków. Jak prawidłowo rozliczyć w księgach rachunkowych
PIP zleciła w nakazie wykonanie pomiarów natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Czy możemy w jakiś sposób zakwestionować nakaz? Nie znaleźliśmy żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek wykonywania takich pomiarów. Jeśli jednak musimy wykonać nakaz PIP, to czy możemy dokonać pomiarów swoimi zasobami, czyli przez pracowników działu bhp, a nie zewnętrzną firmę? Czy osoby wykonujące
Z pracownikiem, z którym powstał spór przed sądem dotyczący skuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, zawarliśmy ugodę przed mediatorem (sąd skierował tę sprawę do mediacji). Ugoda została zatwierdzona przez sąd. Czy tę ugodę należy traktować jak zawartą przed sądem i wówczas odszkodowanie przysługujące byłemu pracownikowi z tytułu zawarcia tej ugody będzie zwolnione z podatku?
Od 19 marca 2025 r. pracownicy mogą korzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy sprawiają jednak dużo problemów w praktyce. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące najtrudniejszych problemów w tym zakresie.
W umowie ze zleceniobiorcą zawarliśmy porozumienie, zgodnie z którym czynności wynikające z umowy będzie realizował wyłącznie zdalnie. Z tego tytułu przyznaliśmy tej osobie ryczałt na pokrycie kosztów związanych z wykonywaniem pracy na odległość, ustalony według zasad właściwych dla pracowników. Czy w tej sytuacji ryczałt, podobnie jak w przypadku pracowników, nie będzie przychodem z umowy zlecenia
Pracownik złożył 29 stycznia 2025 r. prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 28 lutego 2025 r., na którą się zgodziliśmy. Nie przygotowaliśmy od razu dokumentów, sądząc, że mamy na to czas. Jednak 2 dni później otrzymaliśmy pismo, że pracownik ten został powołany do zawodowej służby wojskowej, a data stawienia się do służby to 15 lutego 2025 r. Czy w takim przypadku powinniśmy
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług trenerskich kupuje karnet na siłownię, żeby móc trenować swoich podopiecznych. Czy koszt zakupu takiego karnetu może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów?
Dyrektor KIS uznał, że mieszanka do wypieku chleba powinna być opodatkowana stawką 5% VAT Za nieprawidłową uznał wiążącą informację stawkową, w której stawkę tę określono w wysokości 8%.
Dyrektor KIS przyznał, że suplement diety – olej konopny powinien być klasyfikowany do pozycji CN 2106 i opodatkowany według stawki 8% VAT. Pierwotną klasyfikację oraz rozstrzygnięcie w tej sprawie uznał za nieprawidłowe.
Dyrektor KIS uznał, że organizacja zajęć tanecznych dla dzieci nie może być opodatkowana stawką 8% VAT, a powinna być opodatkowane stawką 23% VAT. Dokonał w tym zakresie zmiany wcześniej wydanego WIS.
MF wyjaśniło jak należy postępować w przypadku wypłaty zaliczki na dywidendę gdy podatnik w jednym roku ze względu na status małego podatnika lub podmiotu rozpoczynającego działalność gospodarczą stosuje 10 proc. estoński CIT, a w kolejnym roku nie spełnia już tych kryteriów i musi stosować stawkę w wysokości 20% lub odwrotnie.
Podatnik chce skorzystać z 25-dniowego terminu na zwrot VAT. Ma jedną fakturę, która została opłacona kartą płatniczą. Czy mimo to dalej ma prawo do skróconego terminu na zwrot VAT?
Podatnik, który odsprzedaje najemcom energię elektryczną wyprodukowaną przez instalacje fotowoltaiczne, jest obowiązany do zapłaty akcyzy. Takie stanowisko zajął Szef KAS zmieniając interpretację indywidualną wydaną w tej sprawie przez Dyrektora KIS.
Obciążenie odbiorców energii opłatami podlega opodatkowaniu VAT. Nie zmienia tego fakt, że energia jest pobierana bezumownie, a opłaty za bezumowny pobór energii są naliczane na podstawie § 45 rozporządzenia Ministra Energii z 22 września 2017 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. W konsekwencji obowiązują tu ogólne zasady fakturowania
Pracodawca, tworząc harmonogramy czasu pracy, musi pamiętać o kilku zasadach. Przy ich sporządzaniu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymiar czasu pracy, jaki obowiązuje pracowników, zagwarantować przestrzeganie norm dobowych i tygodniowych czasu pracy, doby pracowniczej oraz zapewnić minimalne okresy odpoczynku.