Do 30 czerwca 2025 r. resort pracy przedstawi warunki i zasady pilotażowego programu skrócenia czasu pracy w Polsce, który rozpocznie się w przyszłym roku. Warunkiem udziału w programie będzie zagwarantowanie pracownikom wynagrodzenia w dotychczasowej wysokości. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy, może być rozważane w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT,
Pracodawcy, którzy w 2025 roku mają obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych muszą przestrzegać ustawowych terminów związanych z gospodarowaniem środkami funduszu. 31 maja 2025 roku to ostateczny termin przekazania na rachunek funduszu pierwszej raty środków, wynoszącej co najmniej 75% odpisu podstawowego. Kolejnym terminem na przekazanie drugiej raty będzie 30 września 2025 roku
Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy. Ponieważ wymaga zwiększonego wysiłku, jest też specjalnie wynagradzana. Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje zawsze normalne wynagrodzenie za każdą z przepracowanych godzin. Ponadto, praca w nadgodzinach może być rekompensowana
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało rozpoczęcie pilotażowego programu skrócenia czasu pracy w Polsce. Program ma być dobrowolny dla pracodawców, a podstawowym warunkiem udziału w pilotażu będzie zagwarantowanie pracownikom dotychczasowego wynagrodzenia. Do końca czerwca poznamy szczegóły tego rozwiązania.
Zdaniem PIP wyjście prywatne pracownika nie może być uznane za okres odpoczynku, o którym mowa w Kodeksie pracy. Stanowi ono bowiem usprawiedliwioną nieobecność w pracy.
Święto 3 maja przypada w tym roku w sobotę. Pracodawcy muszą więc wyznaczyć pracownikom, którzy mają wolną sobotę z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, inny dzień wolny od pracy. Powinni to zrobić w ramach okresu rozliczeniowego, w którym występuje to święto.
Czy przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, jeśli zatrudnia pracowników? Pracodawca zamierza zawiesić działalność, ale jego pracownik przebywa na urlopie rodzicielskim.
W niedzielę, 18 maja 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie. Pracownikom, którzy są członkami komisji wyborczych i których rozkład czasu pracy przewiduje pracę w tym dniu, przysługuje wówczas zwolnienie od pracy. Aby z niego skorzystać, pracownik jest zobowiązany, na co najmniej 3 dni przed planowanym terminem nieobecności w pracy poinformować pracodawcę.
W 2024 r. tylko 16 proc. pracowników skorzystało z możliwości zgłoszenia problemów związanych z mobbingiem w swojej firmie - powiedział szef PIP Marcin Stanecki na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy. Jak dodał, ponad 80 proc. pracowników nie ufa procedurom działającym w zakładzie pracy.
Zbliżająca się majówka to okres, gdy dwa dni ustawowo wolne od pracy – Święto Pracy przypadające w czwartek 1 maja oraz sobotnie Święto Narodowe Trzeciego Maja – mogą dać pracownikom nawet cztery dni wolnego. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu na sposób organizacji pracy, a decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy - przypomina Państwowa Inspekcja
Okres wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniony od rodzaju umowy oraz stażu pracy u danego pracodawcy. Obowiązujące przepisy Kodeksu pracy przewidują jednakowe okresy wypowiedzenia dla umów na czas określony i nieokreślony. W niektórych przypadkach przepisy prawa pracy dopuszczają możliwość innego ukształtowania długości okresów wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony, niż wynika to z ogólnych
Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i elastyczność liczy się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie
Wskaźnik prezentuje przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw, uwzględniając wypłaty nagród z zysku, w odniesieniu do danych z poprzedniego kwartału. Odzwierciedla on pełniejszy obraz wynagrodzeń, łącząc regularne płace z dodatkowymi świadczeniami.
Wskaźnik przedstawia średnią wysokość wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, wyłączając wypłaty nagród z zysku, w odniesieniu do danych z poprzedniego kwartału. Stanowi on miarę dynamiki wynagrodzeń i sytuacji płacowej w sektorze przedsiębiorstw.
Od 19 marca 2025 r. rodzice wcześniaków oraz noworodków hospitalizowanych po porodzie mają prawo do 8 albo do 15 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, w zależności od okresu hospitalizacji dziecka, tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko, lub jego masy urodzeniowej. Poniżej przedstawiamy procedurę krok po kroku, jak udzielać pracownikom takiego urlopu.
Nowa ustawa o zatrudnianiu cudzoziemców przewiduje, że trzeba będzie przesyłać umowę do wojewody lub do powiatowego urzędu pracy po jej zawarciu.
Od 1 stycznia 2026 roku do ponownego wyliczenia stażu pracy mają być brane pod uwagę wszystkie udowodnione okresy zatrudnienia, w tym działalność zarobkowa wykonywana na innej podstawie, niż stosunek pracy lub stosunek służbowy – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przepisów w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów
Pracodawca ma obowiązek równego wynagradzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Jednakże, różnicowanie wynagrodzeń przez pracodawców może prowadzić do zarzutów dyskryminacji, jeśli nie jest poparte obiektywnymi kryteriami, takimi jak kwalifikacje zawodowe czy staż pracy. Wartościowanie stanowisk pracy oraz jasne zasady wynagradzania są kluczowe dla zapewnienia równego
Na podstawie nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców wojewoda może domagać się większego zakresu informacji w tym zakresie.
Przepisy ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie precyzują, jak oświadczenie cudzoziemca, że język polski jest dla niego zrozumiały, zostanie ocenione przez wojewodę.
Jednym z kluczowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników, niezależnie od liczby zatrudnionych osób. Kontrole przeprowadzane przez inspektorów pracy ujawniają, że ewidencjonowanie czasu pracy stanowi jedno z największych wyzwań dla działów kadrowych. Na co powinni zwrócić uwagę pracodawcy?
Przygotowane na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 18 marca do 14 kwietnia 2025 r.
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że w najbliższą sobotę od godziny 14:00 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników przy świadczeniu pracy w handlu. Po tej godzinie za ladą może stanąć wyłącznie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.