Artykuły

Artykuł
31.03.2025 Kadry i płace

PIP zleciła w nakazie wykonanie pomiarów natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Czy możemy w jakiś sposób zakwestionować nakaz? Nie znaleźliśmy żadnego przepisu nakładającego na pracodawcę obowiązek wykonywania takich pomiarów. Jeśli jednak musimy wykonać nakaz PIP, to czy możemy dokonać pomiarów swoimi zasobami, czyli przez pracowników działu bhp, a nie zewnętrzną firmę? Czy osoby wykonujące

Artykuł aktualny

Od 19 marca 2025 r. pracownicy mogą korzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Nowe przepisy sprawiają jednak dużo problemów w praktyce. Poniżej przedstawiamy wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące najtrudniejszych problemów w tym zakresie.

Artykuł
26.03.2025 Kadry i płace

Pracownik złożył 29 stycznia 2025 r. prośbę o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z dniem 28 lutego 2025 r., na którą się zgodziliśmy. Nie przygotowaliśmy od razu dokumentów, sądząc, że mamy na to czas. Jednak 2 dni później otrzymaliśmy pismo, że pracownik ten został powołany do zawodowej służby wojskowej, a data stawienia się do służby to 15 lutego 2025 r. Czy w takim przypadku powinniśmy

Artykuł aktualny
21.03.2025 Kadry i płace

Pracodawca, tworząc harmonogramy czasu pracy, musi pamiętać o kilku zasadach. Przy ich sporządzaniu należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wymiar czasu pracy, jaki obowiązuje pracowników, zagwarantować przestrzeganie norm dobowych i tygodniowych czasu pracy, doby pracowniczej oraz zapewnić minimalne okresy odpoczynku.

Artykuł aktualny
17.03.2025 Kadry i płace

19 marca 2025 r. weszło w życie nowe rozporządzenie z 11 marca 2025 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków, które wprowadziło nowy wniosek dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych bądź hospitalizowanych bezpośrednio po porodzie. Pozostałe wnioski dotyczące ustalania uprawnień do urlopów związanych z rodzicielstwem

Artykuł aktualny
17.03.2025 Kadry i płace

Od 19 marca 2025 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o uzupełniający urlop macierzyński. Wymaga on wskazania imienia i nazwisko pracownika, terminu zakończenia urlopu macierzyńskiego i okresu, na który ma być udzielony uzupełniający urlop macierzyński. Pozostałe dotychczas obowiązujące wnioski o urlopy związane z rodzicielstwem nie ulegną zmianie.

Artykuł aktualny
14.03.2025 Kadry i płace

Zdaniem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej instruktaż ogólny w ramach wstępnego szkolenia bhp może być przeprowadzany za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Natomiast nie jest to dopuszczalne w przypadku instruktażu stanowiskowego, który powinien się odbywać na stanowisku pracy. Taką interpretację przedstawił resort pracy w piśmie z 14 marca 2025 r. w odpowiedzi na pytanie naszej

Artykuł
14.03.2025 Kadry i płace

Pracownikowi kończy się umowa o pracę na okres próbny. Postanowiliśmy zatrudnić go na umowę o pracę na czas nieokreślony. Czy musimy wystawić mu świadectwo pracy obejmujące pracę na okres próbny?

Artykuł aktualny
13.03.2025 Kadry i płace

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r., a ewentualna druga tura tych wyborów – 1 czerwca 2025 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, oraz dodatkowo do 5 dni wolnych od pracy.

Artykuł
13.03.2025 Kadry i płace

Pracownik musi odbyć szkolenie bhp. Przeprowadzenie tego szkolenia będzie możliwe dopiero kilka dni po stawieniu się pracownika w pracy. Uważamy, że w takiej sytuacji za okres pomiędzy rozpoczęciem pracy a odbyciem obowiązkowego szkolenia należy pracownikowi wypłacić wynagrodzenie. Czy mamy rację?

Artykuł aktualny

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych wprowadziła nowe kody świadczenia/przerwy dotyczące zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Zmiany te weszły w życie 19 marca 2025 r.

Artykuł
12.03.2025 Kadry i płace

Pracownik pojawił się w pracy i otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Jeszcze tego samego dnia poszedł do lekarza i dostał zwolnienie lekarskie na ten dzień. Czy taki pracownik jest objęty ochroną zatrudnienia?

Artykuł aktualny

Kalendarium wydarzeń – marzec 2025 r.

Artykuł aktualny

Składki na FP i FGŚP zasadniczo powinno się naliczać m.in. od podlegających oskładkowaniu przychodów uzyskiwanych w ramach umów zlecenia. Obowiązek ten dotyczy więc zleceniobiorców objętych obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi.

Artykuł aktualny

Określenie wysokości wynagrodzenia prezesa spółki z o.o. oraz pozostałych członków zarządu zależy przede wszystkim od tego, jak kadrę zarządzającą chcą wynagradzać wspólnicy spółki. Tylko w spółkach, w których działalność są zaangażowane środki publiczne – samorządów i Skarbu Państwa, wysokość wynagrodzeń członków zarządu jest objęta ograniczeniem wynikającym wprost z przepisów prawa. W pozostałych

Artykuł aktualny
19.02.2025 Kadry i płace

Od 1 stycznia 2025 r. odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest naliczany w oparciu o przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w 2024 r. lub w drugim półroczu 2024 r., jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Wysokość odpisu stanowi również maksymalną kwotę świadczenia urlopowego obowiązującego w 2025 r. Kwota, od której należy ustalać wysokość

Artykuł aktualny

Rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługuje od 19 marca 2025 r. prawo do uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Jest to uprawnienie jednorazowe. Z tego urlopu rodzic dziecka będący pracownikiem może skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Podstawą do udzielenia urlopu uzupełniającego jest wniosek uprawnionego pracownika złożony w terminie nie krótszym niż 21 dni przed

Artykuł aktualny
13.02.2025 Kadry i płace

Co do zasady pracodawca nie może zabronić pracownikowi dodatkowego zatrudnienia u innego pracodawcy. Natomiast pracownik pozostający w stosunku pracy jednocześnie z dwoma pracodawcami odrębnie nabywa uprawnienia ze stosunku pracy u każdego z nich.

Artykuł aktualny

W praktyce życia gospodarczego dość często zdarzają się sytuacje, że firmy decydują się na podział prowadzonej działalności i wydzielenie ze swoich struktur zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP), która staje się kolejną spółką. Taki podział powoduje określone konsekwencje prawne w zakresie zatrudnienia pracowników, wypłaty wynagrodzeń, obowiązku zapłaty składek ZUS, ponoszenia kosztów czy wykonania

Artykuł
12.02.2025 Kadry i płace

Firmowy regulamin pracy określa termin wypłaty wynagrodzenia na ostatni dzień miesiąca. Jednak jeden z pracowników z ważnych powodów życiowych poprosił o wypłatę pensji 20 dnia miesiąca. Czy pracodawca może legalnie wypłacić mu wynagrodzenie wcześniej?

Artykuł
10.02.2025 Kadry i płace

Firma jest w trakcie likwidacji. Pracownicy mają otrzymać świadectwa pracy. Czy należy w nich podać, że przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest likwidacja pracodawcy?

Poprzednia Następna