Obrót gospodarczy
Artykuł

Dochody uzyskiwane z umów o zarządzanie stanowią odrębne źródło przychodów od umów o pracę, zlecenia i o dzieło. Mimo to nie zawsze rozlicza się je tak samo. Kwota, jaką otrzyma „na rękę” menedżer, jest uzależniona m.in. od tego, czy prowadzi on działalność gospodarczą i w jakim kraju zamieszkuje.

Artykuł

Kontrakt menedżerski to umowa, na podstawie której menedżer zobowiązuje się do prowadzenia przedsiębiorstwa na rachunek i ryzyko tego przedsiębiorstwa w zamian za wynagrodzenie. Kontrakt powinien być zawarty na piśmie między daną osobą lub przedsiębiorcą prowadzącym działalność na własny rachunek a firmą (przedsiębiorstwem). Ukształtowanie wynagrodzenia menedżera podlega zasadzie swobody umów. Swoboda

Porada

Z osobą zatrudnioną w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia (która do tej pory nie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu), od 15 grudnia br. zawarliśmy umowę o pracę na 1/2 etatu. Wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia w grudniu zostanie wypłacone 29 grudnia br., a wynagrodzenie za pracę w grudniu - 10 stycznia 2007 r. Jak powinniśmy rozliczyć składki od wynagrodzenia z

Porada

Dowiedzieliśmy się, że z zatrudnianymi przez nas w magazynach pracownikami nie musimy podpisywać umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzone im mienie, tylko przedstawić do podpisu weksle w celu zabezpieczenia się od ewentualnych roszczeń. Czy takie działanie jest zgodne z przepisami prawa pracy?

Porada

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na czas określony ubiega się o kredyt mieszkaniowy. Poprosił nas o wystawienie zaświadczenia, że po zakończeniu umowy terminowej podpiszemy z nim umowę na czas nieokreślony (takiego zaświadczenia wymaga od niego bank). Obecnie mamy zamiar kontynuować z nim zatrudnienie na podstawie umowy bezterminowej po zakończeniu umowy na czas określony. Nie jesteśmy jednak

Porada

Jakiś czas temu często zawieraliśmy umowy zlecenia z tymi samymi osobami. W przypadku zleceniobiorców, którzy podlegali tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ZUS nie wymagał ich wyrejestrowywania z tego ubezpieczenia po zakończeniu umowy, jeśli w najbliższym czasie zamierzaliśmy zawrzeć z tymi osobami kolejne umowy zlecenia. Obecnie chcemy podpisać nową umowę zlecenia z osobą, która podlega tylko ubezpieczeniu

Orzeczenie

Sprawca wypadku komunikacyjnego, od którego zasądzono nawiązkę na podstawie art. 46 § 2 i art. 48 k.k., nie może domagać się od ubezpieczyciela - na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów - zwrotu nawiązki zapłaconej pokrzywdzonemu.

Orzeczenie

Sąd przyznaje biegłemu będącemu podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług wynagrodzenie bez uwzględnienia tego podatku.

Orzeczenie
21.12.2006 Obrót gospodarczy

Skoro organem właściwym do wydania zaświadczenia stwierdzającego, iż lokal jest samodzielny, jest starosta jako organ jednostki samorządu terytorialnego (art. 2 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali, Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), a przepisy tej ustawy nie wskazują organu wyższego stopnia w tych sprawach, zgodnie z art. 17 pkt 1 K.p.a. organem wyższego stopnia w

Orzeczenie
21.12.2006 Obrót gospodarczy

1. Przytaczając podstawę kasacyjną strona winna wskazać przepis konkretnego aktu prawnego, ze wskazaniem jednostki redakcyjnej. Zarzucając naruszenie prawa materialnego, winna wskazać formę tego naruszenia, przy czym zauważyć należy, że obie formy naruszenia nie mogą wystąpić jednocześnie (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16 grudnia 2005 r., sygn. akt l FSK 423/05,opub. w Systemie

Orzeczenie
21.12.2006 Obrót gospodarczy

Wspólnota mieszkaniowa ustanowiona z zasobów spółdzielni mieszkaniowej na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.) nie mogła pozbawić tej spółdzielni zarządu nieruchomością wspólną.

Orzeczenie
20.12.2006 Obrót gospodarczy

W postępowaniu administracyjnym prowadzonym w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji znaku towarowego nie jest wyłączony obowiązek wyjaśnienia przez organ okoliczności sprawy, o którym mowa w art. 7 i 77 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), mimo że ciężar dowodu spoczywa na tym, kto ma w tym interes prawny (art.

Porada

Wynagrodzenie członka rady nadzorczej ustalił właściciel spółki z o.o. na nadzwyczajnym zgromadzeniu. W uchwale jest następujący zapis: przyznaję ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne w kwocie... zł. Z dniem 10 listopada 2006 r. członek rady został odwołany. Jak naliczyć prawidłowo wynagrodzenie? Czy tylko za 10 dni listopada? Czy pełne wynagrodzenie jak za cały miesiąc?

Porada

Zatrudniamy chałupnika. Oprócz wynagrodzenia obliczonego za wykonaną pracę dokonujemy zwrotu kosztów poniesionych przez chałupnika, takich jak zużycie energii elektrycznej, gazu, transportu, własnych narzędzi. Zwrot kosztów został określony w umowie kwotowo, w stałej ryczałtowej kwocie. Wypłaty te dokonywane są poza listą płac, ponieważ zgodnie z art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowych od osób

Porada

Spółka z o.o., w której pracuję, podpisała umowę o wykonanie robót budowlanych. Były w niej określone terminy realizacji poszczególnych etapów budowy. Za opóźnienie w pracach umowa przewiduje pieniężną karę umowną. Kontrahent nie wywiązał się z postanowień umowy. Nasza spółka wystawiła w ramach kary umownej notę obciążającą, której do dziś kontrahent nie zapłacił. Czy spółka powinna rozpoznać przychód

Orzeczenie
15.12.2006 Obrót gospodarczy

Jeżeli nie wszyscy wspólnicy objęli - w stosunku określonym w art. 257 § 3 w związku z art. 260 § 2 k.s.h. - udziały w kapitale zakładowym podwyższonym na podstawie dotychczasowych postanowień umowy spółki, podwyższenie kapitału nie dochodzi do skutku.

Orzeczenie
15.12.2006 Obrót gospodarczy

Jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów, w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości jako sumę ulegającą podziałowi (art. 1024 § 1 pkt 1 k.p.c.) wymienia się kwotę uzyskaną z egzekucji, pomniejszoną o podatek od towarów i usług. Niewystawienie przez komornika faktury potwierdzającej dokonanie sprzedaży nie stanowi przeszkody do sporządzenia planu

Porada

Dotychczas wypłacaliśmy wynagrodzenia za dany miesiąc pod koniec tego miesiąca. Od grudnia chcemy to zmienić i zacząć wypłacać wynagrodzenia za dany miesiąc do 10. dnia następnego miesiąca. Czy ma to wpływ na rozliczenie składek?

Porada

Obowiązujący w Polsce system ubezpieczeń społecznych nakłada na płatników składek wiele obowiązków. Należą do nich m.in. zgłaszanie do ubezpieczeń oraz rozliczanie składek i ich terminowe opłacanie. ZUS ma prawo kontrolować, czy płatnicy składek prawidłowo wywiązują się z tych obowiązków.

Porada

Z dniem śmierci pracownika stosunek pracy wygasa, a prawa majątkowe z tego stosunku z pominięciem przepisów prawa spadkowego przechodzą na uprawnionych członków rodziny. Zatem wszelkie należności z tytułu umowy o pracę, do których zmarły pracownik nabył prawo do chwili śmierci, pracodawca musi wypłacić rodzinie pracownika wraz z przysługującą jej odprawą pośmiertną.

Porada

Pracownica przebywająca na urlopie wypoczynkowym wykorzystywanym po urlopie macierzyńskim przesłała mi e-mailem wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Czy taka forma wniosku jest odpowiednia? Zaznaczę, że pracownicy przysługuje urlop wychowawczy, ponieważ pracuje u nas ponad rok, a dziecko ma dwa lata.

Porada

Prezes zarządu naszej spółki chce zatrudnić nowego pracownika na stanowisku prokurenta. Czy można w umowie o pracę wskazać, że dana osoba będzie pracowała na takim stanowisku? Wydaje mi się, że jest to niedopuszczalne.

Porada

Chcemy zatrudnić kierowcę, który rozwoziłby towar do naszych sklepów. Czy taką osobę możemy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia, czy w tej sytuacji konieczne będzie zawarcie umowy o pracę?

Orzeczenie
07.12.2006 Obrót gospodarczy

Odpowiedzialność członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 299 k.s.h. obejmuje zasądzone w tytule wykonawczym, wydanym przeciwko spółce, koszty procesu, koszty postępowania egzekucyjnego umorzonego z powodu bezskuteczności egzekucji i odsetki ustawowe od należności głównej.

Poprzednia Następna