Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.475.2020.1.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.475.2020.1.IR
Obowiązki płatnika w stosunku do zleceniobiorców będących obywatelami Ukrainy
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2020 r. (data wpływu 25 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji złożenia przez zleceniobiorcę będącego obywatelem Ukrainy oświadczenia, że jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych mieści się w Polsce jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 maja 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w sytuacji złożenia przez zleceniobiorcę będącego obywatelem Ukrainy oświadczenia, że jego centrum interesów osobistych lub gospodarczych mieści się w Polsce.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca lub Spółka jest osobą prawną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Spółka świadczy usługi w zakresie działalności agencji pracy tymczasowej (outsourcingu usług).
Z uwagi na sytuację na polskim rynku pracy i coraz większe problemy z pozyskaniem współpracowników wśród polskich obywateli, Wnioskodawca rekrutuje i zatrudnia na umowy zlecenia osoby będące obywatelami Ukrainy, dalej zwanymi Zleceniobiorcami. Zleceniobiorcy zawierają umowy zlecenia ze Spółką jako osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Zleceniobiorcy nie posiadają na terytorium Polski jakiejkolwiek stałej placówki (zakładu) w rozumieniu polsko-ukraińskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Umowy zlecenia zawierane przez Spółkę ze Zleceniobiorcami są odpłatne i opiewają na kwoty wynagrodzenia wyższe niż 200 zł. Zleceniobiorcy realizują prace na rzecz Spółki w uzgodnionych ze Spółką miejscach na terytorium Polski. Za pośrednictwem (poprzez) Zleceniobiorców Spółka świadczy, w ramach prowadzonej przez siebie działalności w zakresie agencji pracy tymczasowej i outsourcingu usług, usługi na rzecz swoich kontrahentów. W ciągu roku kalendarzowego Zleceniobiorcy, wykonując zlecenia na rzecz Spółki, przebywają na terenie Polski poniżej lub powyżej 183 dni. Zleceniobiorcy przebywają i pracują legalnie na terytorium Polski, tzn. posiadają wymagane polskimi przepisami dokumenty, takie jak wiza, pozwolenie na pobyt i/lub pracę, etc. W początkowym okresie współpracy ze Spółką Zleceniobiorcy mogą również wykonywać pracę na podstawie posiadanej wizy i oświadczeń składanych przez Wnioskodawcę, zarejestrowanych w odpowiednim organie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty