24.08.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2020, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.425.2020.1.MGO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.425.2020.1.MGO

Opodatkowanie świadczeń otrzymanych od firmy w postaci zorganizowania imprezy edukacyjnej i darowizn rzeczowych oraz finansowych na poprawę bezpieczeństwa.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 maja 2020 r. (data wpływu 1 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku odprowadzenia podatku VAT należnego w związku z otrzymaniem, zgodnie z umowami, świadczeń od firmy w postaci zorganizowania imprezy edukacyjnej i darowizn rzeczowych oraz finansowych na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Miasta jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku odprowadzenia podatku VAT należnego w związku z otrzymaniem, zgodnie z umowami, świadczeń od firmy w postaci zorganizowania imprezy edukacyjnej i darowizn rzeczowych oraz finansowych na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Miasta.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Miasto M. (dalej: Miasto, Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT).

Miasto zawarło w dniu 2018 r. z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą pod firmą X następujące umowy:

1. Umowę, której przedmiotem jest wynajem przez Miasto na rzecz firmy (w okresie od dnia 1 kwietnia 2018 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.) powierzchni pod stoisko informacyjne w B. (dalej: B), znajdującym się w budynku przy ul. tj. w budynku Urzędu Miasta (dalej: Umowa 1).

Zgodnie z Umową 1, punkt jest czynny w godzinach pracy Urzędu Miasta (dalej: UM). Miasto pobiera od firmy ustalony w Umowie 1 w wysokości netto miesięczny czynsz najmu wraz z doliczoną opłatą za korzystanie z mediów, wysokość której stanowi procent kwoty netto najmu (ustalony w Umowie 1). Czynsz, zgodnie z Umową 1, jest waloryzowany raz w roku o wskaźnik inflacji ogłaszany przez GUS. Do kwoty netto doliczany jest podatek VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zgodnie z Umową 1, wynajmujący (tj. Miasto) nie ponosi odpowiedzialności za powstałe w mieniu najemcy (tj. firmy) szkody z powodu zdarzeń takich jak: działanie osób trzecich, pożar lub kradzież, jednocześnie Miasto zabezpiecza budynek (UM) przed dostępem innych osób poza godzinami Urzędu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne