Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2020, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.96.2020.2.AG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.96.2020.2.AG
Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy mieszkania wraz z przynależnym do niego miejscem parkingowym.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2020 r. (data wpływu 25 lutego 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 13 maja 2020 r. (data wpływu 22 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy mieszkania wraz z przynależnym do niego miejscem parkingowym jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dostawy mieszkania wraz z przynależnym do niego miejscem parkingowym.
Wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 maja 2020 r. (data wpływu 22 maja 2020 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz opłatę.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (Spółka) prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zakupie starych budynków po byłych koszarach wojskowych, przerabianiem ich na mieszkania i sprzedażą. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Zainteresowany zakupił budynek, który jest wyremontowany. Budynek został zakupiony dnia 4 listopada 2019 r. od osoby fizycznej, która nabyła go do majątku osobistego, wyremontowała i zamierzała sprzedawać pojedyncze mieszkania. Osoba ta nie prowadziła działalności gospodarczej. Nie była podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakupiła budynek w roku 2010 a następnie w roku 2018 dokupiła do niego dwie działki.
Wszystkie trzy działki zostały scalone w jedną działkę, którą nabyła Spółka. Zanim Spółka nabyła działkę wraz z budynkiem sprzedawca poniósł nakłady na ten budynek w wysokości większej niż 30% jego wartości, ale nie odliczała od nich ani od zakupu budynku podatku VAT. Znajduje się w nim 12 mieszkań. Działkę wraz z budynkiem Wnioskodawca zakupił w całości. W związku z tym, że zakup był dokonany od osoby fizycznej nie będącej podatnikiem podatku VAT, Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu budynku. Spółka dokona zmiany projektu i po zmianie w budynku będzie 14 mieszkań, wszystkie objęte społecznym programem mieszkaniowym. Nakłady na wykończenie nie przekroczą 30% wartości zakupu, który poniesie spółka. Budynek nie zostanie przez spółkę zaliczony do środków trwałych. Budynek podzielony na mieszkania będzie stanowił w spółce towar handlowy. Spółka będzie sprzedawała pojedyncze mieszkania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty