Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2020, sygn. 0113-KDWPT.4011.7.2020.1.PPK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.7.2020.1.PPK
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 3 marca 2020 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 marca 2020 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Dnia 26 września 2014 r., Sąd Okręgowy w . Wydział Cywilny Rodzinny (w składzie: Przewodniczący , ławnicy: oraz ) orzekł rozwód związku małżeńskiego Wnioskodawcy z , sygn. akt .
Orzeczenie sądu określiło:
- rozwód małżeństwa bez orzekania o winie,
- wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim . urodzonym w dniu stycznia 2005 r., pozostawił obojgu rodzicom, ustalając miejsce zamieszkania dziecka w miejscu zamieszkania matki dziecka,
- kosztami utrzymania dziecka obciążyło oboje rodziców, wskazując równocześnie alimenty w wysokości 100 zł miesięcznie,
- nie orzekało o sposobie kontaktów ojca z małoletnim synem.
W momencie rozwodu w polskim prawie nie istniała instytucja opieki naprzemiennej, ale stan faktyczny opieki nad dzieckiem był i jest następujący: 5 lat przed rozwodem matka dziecka wyprowadziła się ze wspólnego mieszkania. Wnioskodawca i Jego żona dokonali wówczas notarialnego podziału majątku i odstąpili od ustawowej wspólnoty majątkowej, ustalili zasady opieki naprzemiennej, z równym podziałem opieki nad dzieckiem, ze zmianą miejsca zamieszkania dziecka co tydzień u innego z rodziców (dokładnie od piątku do piątku: jeśli dziecko było u Wnioskodawcy przez cały tydzień, to w piątek po przedszkolu, a następnie po szkole przeprowadzało się do matki, by w kolejnym piątek przeprowadzić się do Wnioskodawcy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty