30.04.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.128.2020.1.MU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.128.2020.1.MU

Ulga prorodzinna.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) oraz art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi prorodzinnej.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z Wyrokiem Sądu z dnia xxx 2015 r. orzeczono rozwód pomiędzy Wnioskodawczynią i jej byłym mężem oraz wykonywanie władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem powierzono obojgu rodzicom, a miejsce pobytu dziecka ustalono przy matce. Na podstawie niniejszego wyroku, wobec zawartego porozumienia kontakt ojca z dzieckiem ustalono w sposób nieograniczony, po wcześniejszym uprzedzeniu matki telefonicznie lub pisemnie oraz nieograniczony kontakt drogą telefoniczną, elektroniczną i listowną. W wyroku oboje rodziców zostało zobowiązanych do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowywania wspólnego małoletniego dziecka, a obowiązek alimentacyjny ojca wobec małoletniego dziecka ustalono na kwotę po 500 zł miesięcznie. Zgodnie z wyrokiem sądu małoletnie dziecko zamieszkuje z matką i to Wnioskodawczyni sprawuje faktycznie stałą władzę rodzicielską, tzn. podejmuje wszelkie decyzje dotyczące syna w każdej sferze jego życia. W roku 2018 dziecko przebywało z ojcem 17 razy, a jego kontakt z synem ograniczał się głównie do nieregularnych rozmów telefonicznych. Dziecko wyjeżdżało poza miejsce zamieszkania i każdorazowo po kilku godzinach wracało do domu. Analogiczna sytuacja miała miejsce w roku 2017. Od rozwodu ojciec nie ponosił żadnych kosztów utrzymania dziecka poza alimentami, które od stycznia 2016 r., nieprzerwanie egzekwowane są na podstawie tytułu egzekucyjnego przez komornika sądowego. Ponadto w marcu 2016 r. ojciec wystąpił do Sądu Rejonowego z pozwem o obniżenie kwoty wcześniej zasądzonych alimentów. Postanowieniem Sądu postępowanie zostało umorzone. W całym roku podatkowym 2017, jak również 2018, Wnioskodawczyni musiała samodzielnie i bez jakiejkolwiek pomocy ojca: zapewnić dziecku dowóz do placówek edukacyjnych, ponosić koszty codziennego utrzymania, zakupu niezbędnych artykułów, itp. W latach podatkowych 2017 i 2018, a także we wcześniejszym okresie, ojciec dziecka w żaden sposób nie uczestniczył w codziennym życiu małoletniego syna. W przedstawionym okresie czasu, a także wcześniej, jak również do dnia dzisiejszego, ojciec dziecka faktycznie nie wykonuje władzy rodzicielskiej. Samo prawo posiadania władzy rodzicielskiej, w żaden sposób nie przekłada się na jej wykonywanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne