Interpretacja indywidualna z dnia 8 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.103.2024.2.DS
Możliwość zastosowania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest:
- nieprawidłowe – w części dotyczącej możliwości odliczenia w całości ulgi prorodzinnej na pełnoletnie dziecko,
- prawidłowe – w pozostałym zakresie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 sierpnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania odliczeń w ramach ulgi prorodzinnej. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 września 2024 r. (data wpływu 24 września 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego wraz z uzupełnieniem
Od 2014 r. jest Pani po rozwodzie. Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi tj. A (ur. (...) kwietnia 2005 r.) i B (ur. (...).2008 r.) sąd powierzył Pani.
Byłemu mężowi pomimo zamieszkiwania w tej samej miejscowości sąd ograniczył władzę rodzicielską do prawa współdecydowania o istotnych sprawach w zakresie wyboru szkoły, zawodu i sposobu leczenia. Sąd zobowiązał ojca dzieci do comiesięcznych alimentów w kwocie po (...) zł miesięcznie na każde z dzieci, a pozostałymi kosztami utrzymania i wychowania obciążył Panią. Obecnie obydwoje dzieci uczęszczają do szkół średnich.
Ponadto sąd uregulował byłemu mężowi kontakty z dziećmi w następujący sposób: ojciec dzieci mógł spędzać I i III weekend miesiąca, pierwszy tydzień lipca i sierpnia oraz jeden tydzień ferii zimowych i jeden dzień świąt Wielkanocnych i Bożonarodzeniowych.
Po uzyskaniu rozwodu w 2014 r. przez wiele lat aż do 2021 r. z powodu braku porozumienia z ojcem dzieci odliczała Pani ulgę na dwoje dzieci po 50%, ponieważ drugą część ulgi odliczał były mąż. Jednak ojciec dzieci pomimo prawa do współdecydowania w zakresie edukacji i leczenia nie poczuwał się do pomocy w kształceniu czy opieki zdrowotnej: nigdy nie zakupił dzieciom podręczników czy pomocy dydaktycznych, nie opłacił leków, wizyt i badań u lekarzy specjalistów, których wymaga córka. Nie uczestniczył w żadnym zebraniu w szkole, nie był z dziećmi u lekarza. W najmniejszy sposób nie przyczynił się do pomocy finansowej w organizacji istotnych uroczystości np. Komunii Świętej dzieci czy wycieczek i wyjazdów klasowych itp.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty