31.01.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.55.2019.2.IM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.55.2019.2.IM

IP BOX preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej, przesłanki działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2019 r. (data wpływu 21 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • spełnienia przesłanek prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej jest prawidłowe,
  • preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 27 grudnia 2019 r. (data wpływu 7 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • spełnienia przesłanek prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej,
  • preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą w zakresie PKD 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem) od 01.08.2006 r. Dla celów rozliczeń podatkowych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W 2009 r. nawiązana została współpraca z firmą (), zwana dalej Spółką, w ramach której Wnioskodawca świadczy usługi informatyczne, rozwoju oprogramowania i nadzoru nad projektami. Współpraca trwa do chwili obecnej. Projekty, nad którymi prowadzona jest współpraca pomiędzy Wnioskodawcą a Spółką, są zlecane Spółce przez inne podmioty &‒ klientów Spółki. Na mocy umowy zawartej ze Spółką Wnioskodawca zobowiązany jest przenieść na Spółkę całość majątkowych praw autorskich do wytworzonych w ramach współpracy produktów, za co otrzymuje wynagrodzenie. Produktami tymi są szeroko rozumiane programy komputerowe, stanowiące utwór w znaczeniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, które mają służyć innym programistom do tworzenia nowych oprogramowań (modułów), których z kolei celem jest usprawnienie, zautomatyzowanie lub skrócenie czasu obsługi procesów biznesowych u Klienta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne