03.02.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2020, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.797.2019.1.RG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.797.2019.1.RG

brak obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym dojdzie do połączenia podmiotów

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2019 r. (data wpływu 9 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym dojdzie do połączenia podmiotów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za okres, w którym dojdzie do połączenia podmiotów.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca planuje w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych połączyć się z inną spółką. Połączenie spółek nastąpi poprzez inkorporację, tj. majątek Wnioskodawcy zostanie przejęty przez inną spółkę (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością).

Zarówno Wnioskodawca jak i spółka przejmująca są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w sytuacji połączenia Wnioskodawca jako spółka przejęta nie będzie zobligowana do złożenia deklaracji za miesiąc, w którym dojdzie do połączenia podmiotów, tj. w imieniu Wnioskodawcy deklarację złoży spółka przejmująca w imieniu Wnioskodawcy (za okres od pierwszego dnia miesiąca, do dnia poprzedzającego dzień połączenia podmiotów)?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne