12.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.701.2024.1.EW

Brak uwzględniania w kalkulacji współczynnika obrotu z tytułu Pożyczki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku uwzględniania w kalkulacji współczynnika obrotu z tytułu Pożyczki.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką akcyjną, polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

Spółką zależną Wnioskodawcy, w której Wnioskodawca posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym, jest A (dalej: „A”), polski rezydent podatkowy. Jedynym akcjonariuszem Wnioskodawcy jest B (dalej: „B”), która również jest polskim rezydentem podatkowym, tj. podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium RP. Podmiotem posiadającym 100% udziałów w kapitale zakładowym B jest C (dalej: „C”) Spółka (...) prawa handlowego. Wnioskodawca, A, B oraz C, wraz z innymi podmiotami powiązanymi, tworzą Grupę Kapitałową (dalej: „Grupa”).

W przeszłości, w ramach Grupy, podmioty je tworzące udzielały lub otrzymywały pożyczki lub kredyty związane z działalnością akwizycyjną Grupy (tzw. inwestycjami portfelowymi), nabywaniem baz danych oraz inwestycji w infrastrukturę, kapitalizowanych do wartości początkowej środków trwałych. W szczególności, C udzielała pożyczek B, natomiast B udzieliła pożyczki Wnioskodawcy.

W 2024 r. doszło do podziału przez wyodrębnienie (dalej: „Podział”) Wnioskodawcy poprzez przeniesienie części majątku Spółki w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) do A, w tym części zobowiązań krótko i długoterminowych (finansowych), które określono jako 65% zobowiązania do spłaty pożyczki wynikających z umowy pożyczki zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, jako pożyczkobiorcą, a B, jako pożyczkodawcą, w dniu 26 października 2020 roku (dalej: „Pożyczka”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne