Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2020, sygn. 0111-KDIB4.4015.131.2019.2.BB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4015.131.2019.2.BB
W sytuacji opisanej we wniosku współwłasność w częściach wspólnych po ponownym wyodrębnieniu będzie przyznana wszystkim dotychczasowym współwłaścicielom, a nie jedynie niektórym. Tym samym opisane we wniosku nabycie rzeczy wspólnej w postaci udziału w opisanej wspólnej nieruchomości nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Z kolei w odniesieniu do zniesienia współwłasności i ponownego wyodrębnienia własności lokalu jeżeli istotnie jak wskazał Wnioskodawca wartość majątku nabytego przez Wnioskodawcę w wyniku tej czynności będzie taka sama jak przed zniesieniem współwłasności to w takiej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 października 2019 r. (data wpływu 28 października 2019 r.), uzupełnionym 18 grudnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych ponownego wyodrębnienia własności lokalu wraz z nabyciem udziału w nieruchomości wspólnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 października 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych ponownego wyodrębnienia własności lokalu wraz z nabyciem udziału w nieruchomości wspólnej.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w związku z czym w piśmie z 05 grudnia 2019 r., znak: 0111-KDIB4.4015.131.2019.1.BB, wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 18 grudnia 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W 2000 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa wybudowała budynek, w którym znajdują się 23 mieszkania i 3 garaże. Sześć mieszkań w tym budynku zostało wybudowanych przy udziale kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego i zostały ustanowione lokatorskie prawa do tych mieszkań. Zgodnie z ustawą o Krajowym Funduszu Mieszkaniowym w brzmieniu z 2000 roku mieszkania wybudowane przy udziale środków pochodzących z tego Funduszu nie mogły zostać przekształcone (wyodrębnione) zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Spółdzielnia zgodnie z przepisami ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych została zobowiązana do podzielenia zasobów na nieruchomości. Mając na uwadze ten budynek, w którym część mieszkań nie podlegała przekształceniom, Spółdzielnia na jednym budynku wydzieliła dwie odrębne nieruchomości, które wpisano do dwóch odrębnych ksiąg wieczystych w taki sposób, że: część budynku składająca się z 6 mieszkań lokatorskich (wybudowanych przy udziale środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego) stała się jedną nieruchomością (nieruchomość A), a druga część budynku składająca się z pozostałych 17 mieszkań i 3 garaży stała się drugą nieruchomością (nieruchomość B). Zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nieruchomość B stała się współwłasnością Spółdzielni i właścicieli mieszkań po dokonaniu ustanowienia odrębnej własności lokali, w których ustalono udziały w nieruchomościach; po lipcu 2007 roku w nieruchomości B zawarto co do 5 lokali mieszkalnych i 2 garaży akty notarialne ustanowienia odrębnej własności lokali.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty