08.01.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2020, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.475.2019.2.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.475.2019.2.JG

Czy otrzymane wynagrodzenie za ustanowienie służebności drogi koniecznej na nieruchomości Wnioskodawczyni jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2019 r. (data wpływu 30 października 2019 r.), uzupełnionym w dniu 4 grudnia 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 4 grudnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest właścicielem działki od 1974 r. przekazanej jej aktem własności ziemi nr () wydanym 30 czerwca 1974 r. przez Urząd Powiatowy w M.

Siostra Wnioskodawczyni wystąpiła do sądu o drogę konieczną prowadzoną przez działkę Wnioskodawczyni. Sąd w M. ustanowił drogę konieczną ustalając za to wynagrodzenie w kwocie 6 125 zł (postanowienie z dnia 11 lutego 2019 r., sygn. akt ()).

Grunt, na którym ustanowiono drogę konieczną był własnością matki Wnioskodawczyni. Na gruncie zostały wyodrębnione kolejno cztery działki: nr (), nr (), nr () i nr (). Pierwsza i ostatnia działka nr () i nr () zostały w pierwszej kolejności wyodrębnione i przekazane Wnioskodawczyni, gdyż ówczesne przepisy prawa wymagały, aby była określona minimalna powierzchnia gruntu do uzyskania pozwolenia na budowę. Wyodrębnienie działki w jednym kawałku nie było możliwe z powodu stojącego w bliskiej odległości budynku gospodarczego (stodoła, chlew). Cała działka w przyszłości była przewidywana dla Wnioskodawczyni. Nie było do niej drogi gdyż do pola dojeżdżało się z działki leżącej obok działki rodziców i dziadków Wnioskodawczyni. Dojazd do pola nie był wtedy potrzebny. Siostra Wnioskodawczyni, młodsza od niej o pięć lat ukończyła szkołę przysposobienia rolniczego i rodzice już chorzy przekazali jej pole za rentę rodzinną. Wtedy siostra Wnioskodawczyni była panną. Rodzice zrozumieli, że popełnili błąd przekazując jej całe gospodarstwo i zażądali oddania części tego gospodarstwa Wnioskodawczyni, ale siostra tego nie zrobiła. Wyszła za mąż i wyjechała do W., a gospodarstwo oddała w dzierżawę. Rodzice poumierali, a sprawa oddania Wnioskodawczyni obiecanego jej pola nie została uregulowana zgodnie z wolą rodziców. Siostra Wnioskodawczyni obecnie chce sprzedać działki i zabudowania. Wystąpiła do sądu o ustanowienie drogi koniecznej na działce Wnioskodawczyni. Sąd ustanowił drogę i odszkodowanie w kwocie 6 125 zł. Kwotę tą Wnioskodawczyni otrzymała od siostry w dniu 25 maja 2019 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne