Interpretacja indywidualna z dnia 02.01.2020, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.478.2019.2.MO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.478.2019.2.MO
Czy połączenie przez przejęcie Spółki Przejmowanej będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 29 października 2019 r., (data wpływu do tut. Organu 30 października 2019 r.), uzupełnionym 6 i 16 grudnia 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy połączenie przez przejęcie Spółki Przejmowanej będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy połączenie przez przejęcie Spółki Przejmowanej będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z 9 grudnia 2019 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.478.2019.1.MO wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 16 grudnia 2019 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką akcyjną, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Wnioskodawca lub Spółka Przejmująca). Wnioskodawca prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie opracowania i komercjalizacji specjalistycznego systemu do wykrywania i neutralizacji dronów. Wnioskodawca planuje połączenie ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (dalej: Spółka Przejmowana). Większościowi akcjonariusze Spółki Przejmującej są jednocześnie udziałowcami w Spółce Przejmowanej. Spółka Przejmowana prowadzi działalność przede wszystkim w zakresie projektowania oraz produkcji specjalistycznych elementów elektronicznych. Połączenie Spółki Przejmowanej i Spółki Przejmującej ma na celu skupienie w jednym podmiocie wszystkich funkcji, które realizują obecnie dwa podmioty, tj. Spółka Przejmowana i Spółka Przejmująca, co skutkować będzie uproszczeniem struktury, obniżeniem kosztów zarządzania i kosztów administrowania działalnością oraz kumulację w jednym podmiocie funkcji niezbędnych do dostarczenia kompleksowych produktów i usług. W ramach niniejszego zdarzenia przyszłego zakłada się, że głównym lub jednym z głównych celów połączenia nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, w rozumieniu art. 12 ust. 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 865 ze zm., dalej: Ustawa CIT). Wnioskodawca zamierza dokonać połączenia ze Spółką Przejmowaną w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 KSH poprzez przejęcie przez Wnioskodawcę (Spółkę Przejmującą) Spółki Przejmowanej - przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). W wyniku połączenia dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej w związku z emisją dodatkowych akcji Spółki Przejmującej na rzecz dotychczasowych udziałowców Spółki Przejmowanej. Połączenie nastąpi więc przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą w zamian za akcje, które Wnioskodawca wyda na rzecz udziałowców Spółki Przejmowanej. W wyniku połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego Spółki Przejmowanej, której majątek zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmującą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty